fallback

САЩ препоръчват на Русия да модернизира „ахилесовата си пета“ - икономиката

Ако страната не диверсифицира икономиката си и не либерализира държавното устройство, може да стане заплаха за регионалната и световна сигурност, сочи доклад

11:15 | 11.12.12 г. 17
Автор - снимка
Редактор

През следващите 20 години Русия може да има по-голяма тежест в света, ако модернизира икономиката си, която засега „остава нейната ахилесова пета“, се посочва в доклад на Националния разузнавателен съвет на САЩ, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Съветът е аналитично подразделение към директора на американското разузнаване и подготвя препоръки за Белия дом и други правителствени ведомства. Документът, озаглавен „Глобални тенденции до 2030 г.: алтернативни светове“, е бил представен вчера в Националния клуб на печата във Вашингтон.

На пресконференция председателят на Националния разузнавателен съвет Кристофър Коуджъм е отбелязал, че „Русия остава в силна зависимост от добива на полезни изкопаеми и по-специално на петрол и газ“. „Ако Русия не успее да създаде по-диверсифицирана икономика и по-либерално вътрешнодържавно устройство, тя може да се превърне в нарастваща заплаха за регионалната и световната сигурност“, смята експертът.

Руският държавен бюджет продължава да се формира до голяма степен за сметка на продажбата на енергийни ресурси, „опитите за модернизиране на икономиката не се увенчаха с голям успех, а застаряването на работната ѝ сила ще продължи да задържа икономическия растеж“, посочват авторите на доклада.

Те обръщат внимание и на сложните демографски проблеми в страната, чието население според техните прогнози „ще намалее от 143 млн. души през 2010 г. до 130 млн. през 2030 г.“. Макар че нивото на раждаемостта в Русия в момента е приблизително като това в много от държавите в Европейския съюз, „продължителността на живота на руснаците е с 15 години по-малка от тази на европейците“, се отбелязва в доклада.

Там се добавя, че „количеството на работната сила в Русия намалява от 2007 г. и тази тенденция ще продължи и през следващите две десетилетия“.

„Но най-сериозният демографски проблем на Русия е в необходимостта от интегриране на бързо увеличаващото се мюсюлманско население при едновременно намаляване на числеността на етническите руснаци. Сега в Русия живеят около 20 млн. мюсюлмани, които представляват около 14% от населението ѝ. Според прогнозите до 2030 г. делът им ще се увеличи до близо 19%. Промяната на етническия състав на населението изглежда вече се е превърнало в източник на засилващо се социално напрежение“, пише в изследването.

За да постигне по-сериозни успехи в икономиката, „Русия трябва да подобри условията за чуждестранните инвестиции и да създаде възможност за износ на руски промишлени стоки“, подчертават авторите на доклада.

По думите им „влизането на Русия в Световната търговска организация би трябвало да даде тласък на тези усилия и да помогне на Москва да диверсифицира икономиката на страната“. Според някои оценки „присъединяването на Русия към СТО може да ускори икономическия ѝ растеж в близко бъдеще с 3 процентни пункта от брутния вътрешен продукт, а в дългосрочна перспектива – с 11 процентни пункта.

Съставителите на документа представят различни сценарии за развитието на отношенията на Русия със западните държави и с Китай – от укрепване на партньорството до възникване на конфронтация, но изтъкват, че при всички случаи това ще зависи както от избора на бъдещия външнополитически курс от страна на Москва, така и от положението вътре в страната.

Същевременно те уточняват, че не са се стремили „да предсказват бъдещето“, а като главна своя задача виждат „стимулирането на обсъждания“ в американското държавно ръководство по темата за глобалните тенденции в световното развитие през периода до 2030 г.

Сред тези тенденции в доклада са посочени засилването на мултиполярността в света и разширяването на ролята на развиващите се държави в световната икономика, застаряването на населението в развитите страни, увеличаването на дела на жителите на градовете и числеността на средната класа, увеличаването на дефицита на храни и водни ресурси, намаляването на броя на въоръжените конфликти и пренасянето на тероризма в киберпространството.

Най-нестабилните региони през предстоящите две десетилетия ще останат Близкия Изток и Южна Азия, а огромното мнозинство от местата в списъка на потенциалните „държави-неудачници“ е заето от страните от Централна и Източна Африка, но са включени също Афганистан и Пакистан.

Що се отнася до Европа, експертите на американския Национален разузнавателен съвет смятат, че ако тя успее да преодолее „настоящата политическа и икономическа криза, то ролята ѝ по световните въпроси ще се усили“. „Тази Европа би могла да помогне на бързо развиващите се нейни съседи в Близкия Изток, Северна Африка и Централна Азия да се интегрират в световната икономика и в системата на международните отношения“, се отбелязва в документа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:13 | 10.09.22 г.
fallback