Въпреки смелата публична позиция на Международния валутен фонд (МВФ) европейските политици отново не успяха да се справят с ключовия проблем за устойчивостта на гръцкия дълг, пише Мохамед Ел Ериан, изпълнителен директор на най-големия облигационен фонд в света - Pacific Investment Management Company LLC, в коментар за Financial Times.
Ако това продължава, политиците ще подкопаят новия спасителен план за страната и отново ще изгубят доверието, както на инвеститорите, така и на собствените си граждани. Освен това спасителният план няма да постигне нищо повече от това да купи няколко месеца за преживяващото дълбока криза гръцко общество.
Историята на гръцките проблеми е добре документирана. Години на лошо икономическо управление рязко понижиха конкурентоспособността на страната, което е очевидно от раздутия публичен сектор, прекомерните дългове и изправените на ръба на фалита местни банки.
Политическите и социални измерения на кризата също будят опасения. За разлика от други дългови кризи (в Южна Корея през 1998 г., Бразилия през 2002 г. - 2003 г., Исландия през 2008 г. - 2009 г. и Ирландия през последните 3 години) в условията на настоящата криза гръцките граждани продължават да протестират, отказвайки съпричастност към случващото се.
Последният спасителен пакет има за цел да реши ситуацията като инжектира допълнителни средства в гръцката икономика, която на практика не разполага с работещ капитал. Идеята е временната финансова подкрепа, съчетана с мерки за понижаване на бюджетния дефицит, да осигури възможност за рекапитализиране на банките и провеждането на насърчаващи растежа структурни реформи.
Въпреки добрите намерения този спасителен план няма да проработи, ако на Гърция не й бъде разрешено отново да преструктурира дълговете си. Ако това не бъде направено, Гърция ще затъва все по-надълбоко в продължаващата вече четвърта година рецесия.
Младежката безработица в страната, която вече надхвърля 50%, ще се увеличи още повече, а социалната тежест ще се окаже особено непосилна за най-бедните слоеве от населението.
През последните седмици се чуха предложния за нов кръг преструктуриране на държаните от частните кредитори гръцки дългове. Проблемът обаче вече не е в частния гръцки дълг.
Сега огромният гръцки дълг е главно в ръцете на европейски правителства, институции и МВФ. Всичко, на което Европа е готова за момента обаче, е да разсрочи матуритета и да понижи лихвите.
Ето защо позицията на МВФ е прaвилна. Гърция спешно се нуждае от мащабно преструктуриране на държания от европейските институции дълг, изтъква Ел Ериан.