Страните в Южна Европа са изправени пред „10 до 15 години контролирана депресия“, която може да предизвика социални бунтове, подобни на тези, които доведоха до възхода на нацистите в Германия през 30-те години на 20 век, казва Рей Далио, мениджър на най-големия хедж фонд в света, цитиран от CNBC.
„Според мен ще станем свидетели на комбинация от монетарни мерки и печатане на пари, които ще имат за цел да облекчат депресията“, казва Далио, който е основател на Bridgewater Associates, която управлява активи за 130 млрд. долара.
„В същото време ще наблюдаваме, както понижаване на дълговите нива, така и преструктуриране на дългове... Ще има и от двете, тъй като е необходимо да облекчите дълговата тежест, за да постигнете по-висок растеж, отколкото е доходността по облигациите“, допълва той.
Този процес обаче притеснява Далио.
„Страхувам се, че още една рецесия може да доведе до социални бунтове. Понижаването на дълговите нива може да бъде много болезнено – всичко зависи от това, как се управлява този процес“, допълва той.
„Когато хората се хванат за гърлото – богати срещу бедни, леви срещу десни, ситуацията става много притеснителна. Хитлер дойде на власт през 1933 г., когато Голямата депресия достигна дъното си. Това което го издигна беше напрежението между идеологическите фракции и социалните групи в обществото“, посочва Далио.
Основният фонд на Bridgewater - Pure Alpha - възлиза на 75 млрд. долара и за 2011 г. постигна 25% възвращаемост, след като спечели 45% през 2010 г. От основаването си през 1975 г. фондът е донесъл на инвеститорите 50 млрд. долара.
От началото на годината Pure Alpha отбелязва ръст от едва 3,1%, докато възлизащият на 55 млрд. долара All Weather фонд, който също е управляван от Далио, има възвращаемост от 12,2%. От 1 януари 2012 г. възвращаемостта на Dow Jones Industrial Average е 11%.
Далио се опасява, че американските политици няма да се договорят за правилния микс от фискални и монетарни политики и това ще доведе до нова рецесия. „Притеснявам се за това, защото опасността е реална“, казва той. Той оценява САЩ с „А-“ в индекса на глобалната конкурентоспособност, изготвян от Bridgewater Associates.
„Ние сме много по-конкурентоспособни, както от Европа, така и от Япония. Превъзхождаме и повечето от развиващите се пазари“, изтъква Далио. „От друга страна обаче Китай, Индия, Корея и Сингапур са по-конкурентоспособни от нас“, посочва той.