“Възвращаемост от 6,6% изглежда като пирамида“, казва той. „Ако реалният БВП е нараствал при годишен темп от 3,5%, тогава излиза, че по някакъв начин акциите са успявали да спечелят по 3% допълнително“.
„Ако икономиката нараства с едва 3,5% за година, тогава как може едни пазарни участници (инвеститорите в акции) толкова устойчиво да печелят за сметка на други (кредиторите, работниците и правителствата)?“
Професор Сигъл не е съгласен с логиката, че възвращаемостта от акциите не може да надхвърли растежа на БВП.
„Капиталът трябва да ви носи възвращаемост по-висока от растежа. Дори когато икономиката е в стагнация вие може да имате ръст на капитала“, казва той. „Така че този феномен не е аномалия“.
Сигъл признава, че фондовият пазар през последните 12 години е в застой, но изтъква също, че това не помрачава дългосрочната перспектива за добро представяне.
„Признавам, че последните 10-12 години бяха слаби“, казва Сигъл. „Стартирахме от най-надценения пазар, който сме имали през последния век и стигнахме до пазар, който е под усреднената дългосрочна оценка“.
Грос изтъква, че в зората на епохата, която неговата компания нарича „Новата нормалност“ - продължителен период на анемичен икономически растеж – възвращаемостта ще пострада, както на фондовите, така и на облигационните пазари.
„Една предполагаема възвращаемост от 2% при облигациите наред с исторически ниската номинална възвращаемост от 4% при акциите, комбинирани в един диверсифициран инвестиционен портфейл, ще носят номинална възвращаемост от 3%, която приравнена към инфлацията ще е близка до нулата“, казва той.
„Цитираната от Сигъл 6,6% средна възвращаемост е историческа аномалия - мутация, на която вероятно никога повече няма да станем свидетели“, допълва Грос.
Централните банки в САЩ и Европа се очаква да приложат нови техники в подкрепа на глобалния икономически растеж. Федералният резерв (Фед) днес ще приключи двудневната си месечна среща, докато Европейската централна банка (ЕЦБ) ще проведе редовното си заседание в четвъртък.
Това, което централните банкери вероятно ще измислят, ще е поредната политика, която ще продължи да раздува цените на активите за радост на инвеститорите, коментира Грос.
„Тежко на тези, които притежават дългосрочни облигации“, предупреждава той. „Същото важи и за акциите, защото те се представят слабо в периоди на инфлация“.
Според анализаторите нови кръгове вливане на ликвидност (QE) не са изключени.
„Финансовите репресии - QE от всякакви мащаби и разновидности, както и негативните номинални лихвени проценти, които наблюдаваме в Швейцария и 5 други европейски страни – може да ни преследват неограничено дълго“, казва Грос.
„Култът към акциите може и да умира, но култът към инфлацията вероятно току що започва да набира инерция“.
преди 12 години Има една малка подробност, която се изпуска: т.нар. survivorship bias, ако мери средното представяне на пазара през 100-те години чрез S&P500 и така се получаав 6,6% доходност, то не се отчита, че постоянно в състава на индекса излизат компании, които фалират и на тяхно място влизат нови. Тоест индексът отчита само оцелелите и затова създава илюзията, че има вечен растеж над този на икономиката :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Човека търгува с облигации , няма как да твърди че облигациите заминават и бъдещето е в акции..... никои не си хоид срещу интереса отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Това е лошото на информационното общество -Някой се изцепи нещо ,а дали мисли така или само си чеше езика не се знае ...А това че всеки си плете неговата кошница е друг въпрос :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години и аз мисля така. усещането му за революция на пазарите на финансови активи е вярно, но за посоката не съм много сигурен ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Бил Грос пак ще се извинява за грешна прогноза, както стана с облигциите отговор Сигнализирай за неуместен коментар