Не много избори са привличали вниманието на световната общественост до такава степен като гласуването на 17 юни в Гърция.
Сега, след като дясноцентристката Нова Демокрация сформира правителство с основната лява партия Пасок и Демократичната левица, ключовият въпрос пред премиера Андонис Самарас е дали новият кабинет ще може да приложи бюджетните икономии, договорени с партньорите на Гърция в еврозоната в замяна на подкрепа от страна на Международния валутен фонд (МВФ) и Европейският съюз (ЕС).
Ситуацията остава опасна не само за Гърция. През юли Испания и Италия трябва да погасят задължения за съответно 13,2 млрд. евро и 17 млрд. евро. Подобни суми като нестихващи вълни цунами трябва да бъдат изплащани и през следващите месеци, пише Юрико Коике, бивш министър на отбраната на Япония и лидер на Либерално демократичната партия в коментар за Project-Syndicate.
При последната си среща в Лос Кабос, Мексико, страните от Г-20 заявиха своята подкрепа за оздравяването на европейската банкова система и фискалната интеграция в региона. Заключителният документ от срещата декларира, че страните в добро финансово състояние са готови да предоставят икономически стимули в случай, че глобалният растеж отново изгуби инерция.
В резултат на това обещани подкрепата за Международния валутен фонд (МВФ) достигна 456 млрд. долара. Тези средства са в допълнение към вече обявеното през април разширяване на баланса на организацията с 430 млрд. евро. Така фондът ще разполага с достатъчно средства, за да се намеси в случай на криза.
Страните от групата БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка), всички от които участват в Г-20, представляват 43% от световното население и 18% от световната икономика.
На срещата в Мексико споделената от тях „международна отговорност“ беше изразена чрез 43 млрд. долара, предоставени от Китай, по 10 млрд. долара от Бразилия, Русия и Индия и 2 млрд. долара от Южна Африка. Домакинът на срещата Мексико също предостави 10 млрд. долара.
Международното сътрудничество, разбира се, има за цел да защити глобалната финансова система. Предоставянето на средства обаче означава и право на глас. Не е изненада, че БРИКС засилиха натиска си за реформиране на системата на гласуване в организацията.
В същото време страните от групата все по-често предлагат валутни суапове на правителства, изпитващи икономически трудности.
Всяка страна укрепва позициите си без да обръща внимание на ефекта от своите действия върху международната финансова система. Най-активна от тези страни, разбира се, е Китай, който може да използва огромния си и нарастващ валутен резерв, възлизащ на 3,3 трлн. долара, за да увеличи геополитическото си влияние във всяко кътче на планетата.
Ето един пример. Въпреки че Китай почти не оказа пряка подкрепа на гръцкото правителство, подходът на Пекин към кризисната ситуация е показателен. През октомври 2010 г. китайският премиер Уън Дзябао посети Гърция и на срещата си с тогавашния гръцки премиер Георгиос Папандреу се съгласи да засили сътрудничеството между Китай и Гърция – своевременна подкрепа, която слабото гръцко правителство с удоволствие прие.