IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Путин 2.0: В капана на грешките от съветските дни

Руският президент е заложник на собственото си минало и системата на държавно контролиран капитализъм, която той самият създаде

15:52 | 12.06.12 г. 21
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Руският президент Владимир Путин. Снимка: Ройтерс</em></p>

Руският президент Владимир Путин. Снимка: Ройтерс

Така че какво може да направи Путин? По време на пародията, представена като предизборна кампания по-рано тази година, той обяви, че до 2020 г. Русия ще създаде 25 млн. нови работни места във високотехнологичния сектор, както и че страната ще се придвижи от 120-то на 20-то място в класацията на Световната банка (СБ) на дестинациите, където най-лесно се прави бизнес.

До 2018 г., обещава също Путин, Русия ще реинвестира 27% от брутния си вътрешен продукт (БВП) от 21% сега. Продуктивността в страната пък ще нарасне с 50%.

Обещанията са забележителни, но Путин едва ли ще ги спази.

Постигането им би изисквало безрезервна, почти революционна решимост за реформа на руската икономика. Руският президент обаче не дава ни най-малки признаци, че е готов на това.

Путин на практика спъва дори вече стартирали реформи като приватизацията и заобикаля закони като този за прекия избор на регионални управители. Той просто преназначи една четвърт от руските губернатори, седмица преди въпросният закон да влезе в сила.

В петък президентът одобри друг закон, който увеличава глобата за участие в неразрешени демонстрации до 300 хил. рубли (9000 долара) – приблизително средната годишна заплата в Русия. Тези действия илюстрират опасенията на Путин да не изгуби политическия контрол над системата и готовността му да се откаже от всякакви реформи, ако това е цената за консолидацията на неговата власт.

Най-очевидното завръщане към манталитета от дните на Студената война са плановете на Путин да увеличи разходите за отбрана. Миналата есен Кудрин беше уволнен, след като публично се противопостави на правителствените планове за утрояване на военния бюджет като процент от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната до 2014 г.

Кудрин предупреди, че това би задълбочило зависимостта на руската икономика от износа на петрол и би повишило риска от рецесия. В публикувана преди изборите статия, озаглавена „Да бъдеш силен“, Путин определи подобни опасения като „напълно налудничави“.

Русия пренебрегва конвенционалното въоръжение и предвижда по-голямата част от увеличения бюджет да бъде похарчен за разработването на ново поколение балистични ракети като пряк отговор на планирания от НАТО противоракетен щит над Източна Европа, Близкия изток и Средиземноморието.

Руският отговор на предложения противоракетен щит е пресилен, тъй като дори ако е насочен срещу Русия, той по никакъв начин не би могъл да възпре огромния руски ядрен арсенал.

Путин би трябвало да използва тези ресурси, за да стимулира бизнеса и образователната система, необходима за създаването на диверсифицирана икономика с висока добавена стойност – това което протестиращата средна класа в Русия иска.

Руският президент е заложник на собственото си минало и системата на държавно контролиран капитализъм, която той самият създаде.

Путин изглежда вярва, че подобно масивно увеличаване на разходите за отбрана „ще убие два заека с един куршум“ – ще защити руския статус на световна супер сила и както самият той изтъква в предизборната си статия, „ще задейства двигателите на модернизацията и ще доведе до реален икономически растеж“.

Остава въпросът кой от двамата греши – Кудрин или Путин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 5 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 12 години
Ти бил ли си някога в Москва? Имаш ли идея изобщо за какво пишеш? Май живееш с филмите за Джеймс Бонд? Руснаците пътуват по света много повече от нас по простата причина, че са много по-богати. Да си чул за руснак да бере маслини в Гърция или да мие чинии в Америка? Питай хотелиерите как тръпнат за сезона да не би руснаците да са решили тази година да разнообразят нашето море с Марбеля, че изгарят! Според мой приятел с хотел около Бургас, англичаните са наказание, а руснаците - мечтата за всеки хотелиер!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 1
Fiscalist
преди 12 години
Путин е железен!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 0
Vesko94
преди 12 години
Не съм съгласен, че китайците са прагматични и демократични. Не виждаш ли колко десиденти са или убити, или по затворите? За каква демократичност става дума? Китай, подобно на Русия зависи от износа на стоките за ЕС и САЩ, което я прави силно зависима от състоянието на техните икономики. Виж сега криза в ЕС и САЩ-забавяне в Китай. Съгласен съм, че напоследък пазарите са с повече гласност от самите политици, но не това е основата за кризата в момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 6
saruman
преди 12 години
vzhekoff, хайде представи си че роден в Москва имаш добро образование ама нямаш нито кинти нито връзки. Ако това ти се случи в BG можеш да избягаш на много места. От там обаче не можеш да избягаш, ще ти разкажат играта и ще се пропиеш и ти гарантирам, че въобще няма да те ***, че Русия отново е велика сила и има *** ядрения арсенал. Наш Бойко, да му е честит рождения ден утре, е захарче. Путин наистина се гаври със страшно много хора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
data
преди 12 години
Абе ква демокрация в Русия - да назначават Путин за цар и да се свършва . А иначе спор да няма - Путин върна Русия в голямата игра .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 2
vzhekoff
преди 12 години
И 200 минуса да ми сложите, концентрирайте се над фактите. Демокрацията не е самоцел, а средство. Диверсификацията се прилага където е възможна. Путин направи луди пари с каквото имаше, ако не го беше направил, щеше да е поредният ***, който се озърта дали чичо Сам му ръкопляска или дали ще му дадат Нобелова награда за мир. Той си изигра почти перфектно картите и сега има поле за маневри. Още нещо по повод на резервите - за чий му е на Путин да държи резерви в долари, след като ФЕД печата накуп по 600 милиарда няколко пъти, или в евро, при положение, че никой не знае утре дали ще го има. Може да не ви харесва, но той е силен играч.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 4
vzhekoff
преди 12 години
Статията е изключително ***, макар да цитира верни факти.1. Ядрените оръжия и балистичните ракети са абсолютно ефективни и гарантират суверенитет на всяка държава. Затова руснаците инвестират там. Освен това са асиметрично в порядъци по-евтини от ПРО.2. При този износ на военна техника от Русия, няма причина да се пренебрегва този двигател на високите технологии3. Интересно защо Саудитска Арабия не се притеснява за диверсификацията на икономиката или Сингапур за демокрацията4. Погледнато от друг ъгъл, Путин успя да засили тежестта на Русия неимоверно и страна с 2,5% от населението има огромна тежест в политиката, икономиката и технологиите. Със сигурност авторът би предпочел да има за противник пияндурника Елцин или безидейния и безволев Горбачов, но реалностите са такива.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 1
hellwitch
преди 12 години
Прав си само не нареждай Русия до Китай. Просто китайците са доста по прагматични и демократични. Все пак макар и неофициално в Китай на всеки 10г си сменят лидерите, а и се реформират непрекъснато. Накрая може да се получи, че комунистически Китай е по-демократичен от много демокрации до 10-20г. Особено при регреса на Запада напоследък - реалната власт е в банките и монополите, а не в политиците в момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 1
Vesko94
преди 12 години
Много хубава статия. Поздрави!Иначе по темата: Наистина за истинска демокрация в Русия и дума не може да става. Това държавно контролиране нарежда страната до Китай, който прилага същите принципи. Не може да даваш обещания, които не са подплатени с устойчива основа. Всички знаем, че при един крах на петрола Русия се връща там, където беше преди 20 години- на дъното. Силно се съмнявам, че докато Путин е на власт, а това може да продължи още 12 години, да видим свободна пазарна икономика в Руската федерация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още