IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Путин 2.0: В капана на грешките от съветските дни

Руският президент е заложник на собственото си минало и системата на държавно контролиран капитализъм, която той самият създаде

15:52 | 12.06.12 г. 21
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Руският президент Владимир Путин. Снимка: Ройтерс</em></p>

Руският президент Владимир Путин. Снимка: Ройтерс

Така че какво може да направи Путин? По време на пародията, представена като предизборна кампания по-рано тази година, той обяви, че до 2020 г. Русия ще създаде 25 млн. нови работни места във високотехнологичния сектор, както и че страната ще се придвижи от 120-то на 20-то място в класацията на Световната банка (СБ) на дестинациите, където най-лесно се прави бизнес.

До 2018 г., обещава също Путин, Русия ще реинвестира 27% от брутния си вътрешен продукт (БВП) от 21% сега. Продуктивността в страната пък ще нарасне с 50%.

Обещанията са забележителни, но Путин едва ли ще ги спази.

Постигането им би изисквало безрезервна, почти революционна решимост за реформа на руската икономика. Руският президент обаче не дава ни най-малки признаци, че е готов на това.

Путин на практика спъва дори вече стартирали реформи като приватизацията и заобикаля закони като този за прекия избор на регионални управители. Той просто преназначи една четвърт от руските губернатори, седмица преди въпросният закон да влезе в сила.

В петък президентът одобри друг закон, който увеличава глобата за участие в неразрешени демонстрации до 300 хил. рубли (9000 долара) – приблизително средната годишна заплата в Русия. Тези действия илюстрират опасенията на Путин да не изгуби политическия контрол над системата и готовността му да се откаже от всякакви реформи, ако това е цената за консолидацията на неговата власт.

Най-очевидното завръщане към манталитета от дните на Студената война са плановете на Путин да увеличи разходите за отбрана. Миналата есен Кудрин беше уволнен, след като публично се противопостави на правителствените планове за утрояване на военния бюджет като процент от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната до 2014 г.

Кудрин предупреди, че това би задълбочило зависимостта на руската икономика от износа на петрол и би повишило риска от рецесия. В публикувана преди изборите статия, озаглавена „Да бъдеш силен“, Путин определи подобни опасения като „напълно налудничави“.

Русия пренебрегва конвенционалното въоръжение и предвижда по-голямата част от увеличения бюджет да бъде похарчен за разработването на ново поколение балистични ракети като пряк отговор на планирания от НАТО противоракетен щит над Източна Европа, Близкия изток и Средиземноморието.

Руският отговор на предложения противоракетен щит е пресилен, тъй като дори ако е насочен срещу Русия, той по никакъв начин не би могъл да възпре огромния руски ядрен арсенал.

Путин би трябвало да използва тези ресурси, за да стимулира бизнеса и образователната система, необходима за създаването на диверсифицирана икономика с висока добавена стойност – това което протестиращата средна класа в Русия иска.

Руският президент е заложник на собственото си минало и системата на държавно контролиран капитализъм, която той самият създаде.

Путин изглежда вярва, че подобно масивно увеличаване на разходите за отбрана „ще убие два заека с един куршум“ – ще защити руския статус на световна супер сила и както самият той изтъква в предизборната си статия, „ще задейства двигателите на модернизацията и ще доведе до реален икономически растеж“.

Остава въпросът кой от двамата греши – Кудрин или Путин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

19
rate up comment 1 rate down comment 2
Melani2
преди 12 години
Може ли Русия да съществува само от приходи от продажба на нефт и газ..еми може Кудрин:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 2
ThrownInTheMusic
преди 12 години
Руснаците СА беден народ. Това, че от 143 милиона, виждаме 2-4 м., които се разхождат по света и харчат нашироко нищо не значи, нямат заможна средна класа. Иначе, както всеки, те си заслужават "царя", и ако само така могат, значи е най-добре за тях. Американците грешат, като искат да им проповядват "демократични" ценности. Руснака не ги е поискал чак толкова още, значи, не ги заслужава. Иначе, това че имат ресурси, които изнасят, ги прави като Саудитска Арабия - пречи им да развият модерна и интелигентна икономика, за какво да се напъват като "бананите растат по дърветата".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 2
markov
преди 12 години
Вярно че Путин върна донякъде влиянието на Русия на световната сцена. Разбераемо е че това не харесва на Американците и ще се мъчат всячески да им пречат.Аз обаче се чудя защо им е това влияние на Руснаците. Имам близка роднина омъжена в Русия още през социализма и живееща близо до Китаиската граница. Знам в каква мизерия живееха през социализма там и виждам сега с какви пари разполагат. И това е нормално имаики впредвит че от времето на СССР даряваха част от ресурсите на силно занижени цени на сателитите за да поддържат предаността им към социализма, и БГ намазваше тогава сериозно.Сега всичките им доходи от ресурсите са си за тях и се чудя що искат да ги споделят пак с разни хрантутници заради някакво си влияние. Между впрочем минималната заплата в Русия е над 1000 лева а вътрешните цени са силно занижени , например гореспоменатата роднина ми е казвала че месечния разход за отопление, ток , вода и кабелна телевизия не надхвърлят 100 лева месечно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 0
0pk
преди 12 години
Много ясно че ще инвестира в отбрана, тях за разлика от нас НАТО не ги пази :DТам горе-долу половината от мъжкото население работи във военната индустрия. Какво се предлага насреща, заводи за батерии и бръснарски ножчета ли да строят?Много им се иска на някои да сложат ръка на ресурсите на Русия и се чудят каква пропаганда да водят. Чудя се кога на Путин ще му хрумне да продава газа и нефта за рубли вместо за долари и евро. Ей тогаз какви песни ще се запеят :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 4
dakl
преди 12 години
Фактът че с такова настървение и с очевидна тендециозност се води кампания целенасочно и единствено срещу Путин ясно показва че неговата политика е полезна и отговаря на интересите на Русия , а не на тези които сипят хули и клевети срещу него.Ерго, щом опонетът не те хвали значи водиш правилна политика!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 2
riik
преди 12 години
Знаете ли какво е ШОС и каква роля има в света?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 1
riik
преди 12 години
Знаете ли какво е ШОЗ и каква роля има в света?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 1
dani de vito
преди 12 години
И най-великите империи са падали защото са губили хората. Блясъкът на няколко стотин хиляди не е живота на няколко десетки милиона . Износът на природни богатства не прави народът богат .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 0
vzhekoff
преди 12 години
Я се замисли колко руснаци умни и без пари избягаха и как си работят спокойно по света. Не знам Путин да е спрял някого от тях. Освен това аз не коментирам Путин, а глупостите от статията. Кажи ми кое от 5-те твърдения - 4 в първия ми коментар и това за валутните резерви от втория не е вярно и пак ще си говорим. Ясно е, че нито САЩ, още по-малко Англия искат силна Русия, така е било последните 400 години и пак така ще бъде. Затова няма какво да им слушаме глупостите. Все едно да слушам какво ми говори Брежнев за САЩ - всеки си прави пропагандата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 12 години
И що всъщност не оставят руснаците да си преценят и да си избират според техните интереси и разбирания ръководителите? На изборите имаше повече наблюдатели от гласуващи, единствените избори В СВЕТА, на които през целия изборен ден камери предаваха в реално време от избирателните секции... Какво още?Ясно е, че за янките Оренбургското находище е добре да се експлоатира от Шеврон, като компромис - от фиема на Ходорковски, но това е положението - вечно щастие няма! Все пак имаха късмет няколко години да си равяват байряка при Елцин и май им хареса... хаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още