От десетилетия зависимостта на Америка от горивата изсмуква жизнените сили на икономиката. Бумът в нефтената и газова индустрия в последните години обаче възроди перспективите за нова ера на по-силен икономически растеж в САЩ, пише Ройтерс.
Разработването на находищата на шистов газ, както и добивът на нефт от пясъци, намали значително цената на природния газ в САЩ. Това рефлектира и върху производствените разходи.
Наскоро Citigroup прогнозира, че енергийният бум в Америка може да добави около 0,5% към годишния брутен вътрешен продукт (БВП) през следващите няколко години.
Ако това се случи и тенденцията се задържи, това би могло да измъкне американската икономика от блатото на забавения растеж и да доведе до създаването на нови работни места.
Филип Ферлегер, икономист в Института за международна икономика „Питърсън“ и консултант в енергийната промишленост, е още по-оптимистично настроен.
Според него САЩ скоро ще бъдат енергийно независими и за по-малко от 10 години ще се превърнат в нетен износител на енергия. Изчисленията му също така показват, че годишно към БВП на страната може да бъде добавян поне процент в продължение на 10-15 години.
Американската шистова революция вече се отразява върху транспортния бизнес. General Motors започна производството на камиони, които се движат на природен газ. Бензиностанциите и паркингите за тежкотоварни автомобили масово предлагат втечнен газ, който е много по-евтин от дизела.
По-ниските транспортни разходи ще се отразят върху цялата икономика и биха освободили капитал за реализирането на нови проекти и увеличаване на корпоративните печалби, отбелязва агенцията.
САЩ са нетен вносител на горива от 1958 г., като темпото на ръст на вноса се ускори след 2000 г. Само през миналата година нетният внос на енергия в страната възлезе на над 300 млрд. долара - сума, която е по-голяма дори от огромния търговски дефицит на Америка с Китай.
Технологията за добив на шистов газ се прилага в САЩ от 2005 г. През 2011 г. продукцията на природен газ се повиши с около 8%, което е рекорден ръст.
В последните три години са регистрирани три последователни увеличения на добива на петрол в Щатите, а разработването на находищата на нефт от пясъци превърна САЩ в по-голям производител на суровината от Еквадор.
Според оценките на Citigroup, ако темповете на добив се запазят, до 2020 г. нетният внос на енергия ще намалее значително. След това Съединените щати биха могли дори да се превърнат в нетен износител на суров петрол, бензин и втечнен газ.
Американската администрация за енергийна информация прогнозира, че вносът на нефт в САЩ ще намалява през следващите месеци и най-вероятно в близко бъдеще може да се очаква страната да започне да намалява зависимостта си от чуждите източници на енергия.
Агенцията обаче е по-предпазлива в прогнозите си за енергийна независимост на Щатите. Според последните й оценки към 2035 г. страната ще внася двойно повече енергия, отколкото изнася.
Опасенията около опазването на околната реда при добива на шистов газ и нефт от пясъци в Щатите обаче може и да спънат енергийната революция, предупреждават анализатори. Това обаче не спира редица компании да продължават да инвестират в сектора.
С течение на времето също така се очаква САЩ да изгубят конкурентните си предимства, свързани с шистовия газ и нефта от пясъци заради огромните резерви в други страни, които предстои да бъдат разработени.