Фондовите пазари отново са на кръстопът и икономисти като Марк Фабер, издател на доклада Boom, Gloom & Doom, отново предричат мрачни дни за глобалната икономика.
Анализатори и инвеститори се вслушват в мечите прогнози на Фабер още от 1987 г., когато той своевременно предупреди клиентите си да се освободят от позициите си в акции точно преди „Черния понеделник“ - пазарният колапс от 19 октомври, когато Dow Jones Industrial Average изгуби 22,6%.
В последното си интервю за CNBC Фабер отново предупреди, че глобалните икономики са пред сериозно забавяне.
Фабер изтъква, че докато инвеститорите остават фокусирани върху Гърция и Европа, други доста по-сериозни проблеми остават незабелязани.
„Винаги когато всички са фокусирани върху определен проблем, като Гърция и Европа, тенденции, които са значително по-обезпокоителни и важни - чувствителното забавяне в Индия и Китай - остават незабелязани“, коментира той.
Последните икономически данни от Пекин подкрепят опасенията на Фабер. През май индексът на мениджърските поръчки (PMI) на HSBC се е понижил до 48,7 пункта от 49,3 пункта през април. Така за 7-ми пореден месец PMI остава под 50 пункта – признак, че икономическата активност в страната се забавя.
Според Фабер по-слабото представяне на компаниите за луксозни стоки също е притеснително.
„Все повече и повече акции колабират – икономически чувствителни акции на компании за луксозни стоки“, коментира той. „Според мен това означава, че растежът ще се забави и бичият пазар ще приключи с чувствителна дефлация при акциите“.
В края на миналата седмица Tiffany, една от световните компании за бижута, понижи прогнозата си до края на годината, позовавайки се на очакванията за по-слаби продажби.
Фабер прогнозира, че всички световни икономики ще бъдат засегнати от тези негативни тенденции.
„Аз мисля че ще станем свидетели на глобална рецесия или през четвъртото тримесечие на 2012 г. или в началото на 2013 г.“ На въпрос какъв е шансът това да се случи Фабер отговаря: „100%“.
Въпреки това в краткосрочен план Фабер вижда потенциал за известно възстановяване на пазарите. Той изтъква, че излизането на Гърция от еврозоната ще бъде катализатор за пазарен оптимизъм.
„Според мен пазарът ще изпита облекчение, ако Гърция наистина напусне еврозоната. Въпреки че подобно развитие ще засегне банките и застрахователните компании, пазарите са подценени и при напускането на Гърция ще се възстановят“.
Фабер обаче не смята, че Гърция ще бъде изгонена. „Аз мисля, че Германия ще покаже повече гъвкавост и ще се съгласи с идеята за общи еврооблигации.“
Според него слабостта на еврото доказва това. „Издаването на еврооблигации ще окаже допълнителен натиск върху еврото. Именно това е причината еврото да е толкова слабо напоследък“.
Фабер препоръчва на инвеститорите да се ориентират към щатските долари.