Златото се раздели с печалбата си от началото на годината и според анализаторите може да поевтинее още повече, пише CNBC.
Златото с непосредствена доставка се понижи вчера с 1,5% до 1581,1 долара за тройунция – най-ниската стойност от 3 януари. На борсата в Ню Йорк фючърсите за доставка през юни изгубиха 1,4% до 1582,8 долара за тройунция.
Благородният метал достигна рекордните 1921,15 долара за тройунция през септември след 11 поредни години на печалби. Златото е изгубило над 130 долара от рекордните за годината 1715 долара за тройунция, достигнати в началото на февруари.
Основният катализатор за спада на златото е отслабващото евро и съответно поскъпващият долар. Обезценяването на единната европейска валута е породено от опасенията за икономическото бъдеще на еврозоната след изборите в Гърция и Франция.
Падането на златото под ключовото техническо ниво на подкрепа от 1625 долара за тройунция, при старта на сесията във вторник, също оказа влияние на разпродажбите.
Ситуацията в Европа „предизвиква антиинфлационни настроения“, казва Джордж Геро, анализатор на RBC Capital Markets. „Искате да притежавате злато, за да защитите покупателната си способност, тъй като си мислите, че цените се покачват неудържимо. Това което се случва в Европа обаче има дефлационен, а не инфлационен привкус, тъй като икономическото възстановяване се бави. Именно това сваля цената на златото“, допълва той.
Все по-мечи настроения на пазара на злато
„Вчера се повиши и доходността по златните фючърси – знак за появата на нови къси позиции на пазара“, казва Кевин Грейди, трейдър на Phoenix Futures and Options. „Много дълги позиции вече са ликвидирани, а днес ще станем свидетели и на още къси“, допълва той.
Сега, когато златото напусна рейнджа си от последните седмици, може да очакваме допълнителна слабост, прогнозират анализатори.
Златото губи позиции от септември 2011 г. „Обикновено, когато не успеете да пробиете тавана на рейнджа - в случая той беше 1800 долара – опитвате дъното“, казва Джордан Котик, директор технически стратегии на Barclays Capital. „Дъното на рейнджа е между 1500 и 1550 долара“.
Според трейдърите друг фактор, допринасящ за слабостта на благородния метал са сделките с ирански петрол в злато.
Анализаторите изтъкват и масивните къси позиции на Berkshire Hathaway. Уорън Бъфет, изпълнителен директор на компанията, повтори своята позиция, че златото е непродуктивен актив, който ще бъде изпреварен по доходност от акциите и дори земеделската земя.
Изглежда Berkshire „води война с този клас активи“, казва Рос Норман, изпълнителен директор на базираната в Лондон Sharps Pixley. Геро от RBC Capital's е съгласен, че коментарите на Бъфет може да се окажат фактор в разпродажбите.
Според други анализатори обаче разпродажбите във вторник са били преди всичко технически. „Златото се застоя в последния рейндж на търговия от месеци и сега просто се освободи, поемайки в нова посока“, казва Михир Данджи от Amarok Capital.
Джон Нето от M3 Capital е съгласен, че в краткосрочен план техническите разпродажби, след преминаването на границата от 1625 долара, имат огромна негативна инерция, която може да свали цената на златото до 1400 долара за тройунция.