Докато вниманието на всички е насочено към кардиналните решения, взимани на срещите на лидерите на ЕС, може би се създава впечатлението, че отделните страни не са в състояние да направят почти нищо на национално ниво за решаването на проблемите с дълговете, растежа и конкурентоспособността си, пише CNBC.
Германия, най-голямата икономика в региона, водена от канцлера Ангела Меркел, се приема за ключов двигател на промяната.
Излишъкът по текущата сметка на Федералната република и сравнително здравословните нива на растеж помогнаха на страната да запази статуса си на една от най-мощните световни икономики. Въпреки това според някои анализатори предпазливият подход на Меркел може да се окаже опасен в дългосрочен план.
„Излишъкът по текущата им сметка е прекален“, казва Ейдриан Смит, валутен стратег на Lloyds Bank Corporate Markets. „Ако останалата част от Европа е принудена да пести повече, тогава Германия трябва да пести по-малко, защото в противен случай ще се окаже с още по-голям излишък“, допълва той.
Критиците на политиката на Меркел изтъкват и факта, че Германия и Франция бяха първите страни, които нарушиха дълговите ограничения, заложени в Договора от Маастрихт – един от факторите, които спомогнаха за зараждането на сегашната криза.
„Германия и Франция дадоха ужасен пример, като самите те нарушиха правилата за фискална дисциплина“, казва Бийт Уитмън, изпълнителен директор на Dynapartners.
Според Уитмън едно от решенията на сегашната криза е да се помогне на пазарите по-лесно да различават отделните икономики в еврозоната
„Капиталовите пазари най-после започват да правят разлика между кредитите качества на отделните ДЦК в еврозоната и това е много хубаво“, посочва той.