IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В днешната криза Германия е в ролята на САЩ от 1931 г.

Германското правителство трябва да спре да злоупотребява с влиянието си, като диктува политики водещи до икономически спад в други страни, коментира анализатор

14:21 | 25.11.11 г. 84
Автор - снимка
Създател
В днешната криза Германия е в ролята на САЩ от 1931 г.

Паралелите със сегашната икономическа ситуация са плашещи: Ако искат да постигнат излишък по текущата си сметка, Гърция, Ирландия и Португалия трябва да следват политика на жестоки бюджетни икономии, наложена от страните кредиторки и финансовите пазари.

Безработицата в Гърция е 18%, в Ирландия – 14%, а в Португалия – 12%. В Испания тя е дори 22%. При това тези, които могат да помогнат не правят достатъчно – Германия и банкерите от немската централна банка настояват за драстични бюджетни икономии, в замяна на които предлагат частична и незадоволителна подкрепа.

Ако през 1931 г. САЩ и Франция бяха осигурили необходимата ликвидност за германските банки и правителство, съдбата на страната можеше да бъде различна. Може би щеше да е възможно политическата радикализация да бъде избегната. Политиката на САЩ в тези дни обаче беше изолационистка. Страната не искаше да се цапа с мръсната и объркана европейска политика.

Днес Германия играе ролята на САЩ. Както парламентът, така и правителството в Берлин се колебаят дали да предоставят необходимата подкрепа за обхванатите от криза страни. Чрез европейският фонд за финансова стабилност (EFSF) Германия е склонна да гарантира дългове за едва 211 млрд. евро. Това не е достатъчно. Гаранциите за германската банкова система през 2008 г. възлизаха на 480 млрд. евро.

Германия продължава да държи на своя излишък по текущата сметка. На практика това са дефицитите на изпадналите в криза страни. По този начин Берлин не позволява на тези страни да печелят парите необходими за обслужването на нарастващите дългове.

Нещо повече, Германия яростно се противопоставя на идеята за предоставяне на ликвидни кредити от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ). Германските икономисти оправдават пасивната позиция на ЕЦБ със заплахата от инфлация. Те обаче бъркат историческите уроци от хиперинфлацията в Германия през 1923 г. с тези от дефлацията и безработицата през 1931 г.

Последна актуализация: 20:53 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

34
rate up comment 33 rate down comment 11
supertrader
преди 12 години
Проблема не е в икономическия модел в момента , а в политическия който допуска отстояване на неосъществими интереси. Вместо ЕЦБ да действат наистина в интерес на икономиката пробиват идеи да се продължи с тези ДЦК и търсят варианти да ги направят пак продаваеми. Просто трябва да ги изчистят от пазара и да махнат бремето което са за държавите емитирали тези книги , след това не е проблем те да харчат парите от данъците си само и да се оправят без дефицити.Банките ще започнат да кредитират защото парите няма да се влагат в ДЦК , а еврата които държателите на ДЦК в момента ще получат ще трябва да ги инвестират в икономиката на европа ако искат доходност. Много е лесно всичко да си дойде на мястото и няма да се стигне до катаклизми , една обезценка на еврото под 50% от стойността му не е хиперинфлация и няма да е голямото чудо. Ако разпаднат Европа загубите ще са убийствени за тези които държат евра , ценни книги които са европейски..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 40 rate down comment 22
Патилан
преди 12 години
Когато фактите говорят...........умните слушат!Накратко, човек трябва да бъде добър наблюдател и анализатор първо на самия себе си, после на заобикалящата го действителност, на вселената, на духовното и на историята за да не повтаря грешките и. След всичко това може да избере своя път.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 46 rate down comment 14
tihomirn
преди 12 години
Патилане ти лично готов ли си финансово за разпад на еврозоната и премахване на еврото като обединена валута.Щото аз не съм.Сигурен съм че и милиони европейци не са готови.меркел ,саркози ,барозо, папата , бат бойко и те не са готови.Ецб Фед и банката на Лесотои те не са готови.Стига с тез еврейски манипулации за края на еврото Европа и света.Продавайте евтино щото 2012 идва.Пийте си редовно хапчетата и пишете тез глупости в детските вестници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 41 rate down comment 24
абитуриент
преди 12 години
АДМИРАЦИИ ПАТИЛАНЕ.......!!!!!......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 46 rate down comment 25
Патилан
преди 12 години
Ти си един наивник........по точно "въобще не чуваш петлите".Кризата е глобална и е предизвикана умишлено с годините от "елита-кръвожаден на САЩ" Тепърва ще видите какво идва.......е дано оцелеем. Бъдете живи и здрави всички!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 42 rate down comment 23
Патилан
преди 12 години
Признаци на кризата: Ако момиче ви се усмихне в бара, очевидно няма пари. Ако вие й се усмихнете в отговор, явно вие все още имате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 45 rate down comment 14
hellwitch
преди 12 години
А за историята на Рим си в огромна грешка.Рим пада не заради глупостите описани от теб, а заради срив на икономиката им. А тя е била робовладелска - базирана на евтин робски труд. И в момента, в който успешните войни свършват потока на роби пресъхва и Рим запада.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 48 rate down comment 15
hellwitch
преди 12 години
О Боже. Поспри се малко."Кризата" се използва от Германия и Франция да налагат политики и реформи. Тя ще бъде използвана и като мотив за продължаване на процеса на евро интеграция. Кризата може да бъде спряна още утре ако позволят на ЕЦБ да изкупува дълг неограничено. Ама тогава много страни ще изпищят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 39 rate down comment 13
slayer
преди 12 години
Добро утро, Патилане. Къде се губиш цял ден, долипсва ми
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 44 rate down comment 8
hellwitch
преди 12 години
Интересно сравнение.Само дето не може да се сравнява Германия 31-ва с гладуващи и Гърция 2011 с 60% лентяи висящи по кръчмите. Гъркините пък не работят цял живот. В крайна сметка дори и сега Гърците имат огромни доходи и "голямото" затягане на колана е вместо 2500 евро ще им падне стандарта до 1500-2000. Тази година повече от месец бях в Гърция и кризата хич не им личи. А касови бележки никой не издава. Така, че сами са си виновни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още