fallback

Ще пренасочат ли инвеститорите вниманието си от Европа към САЩ?

"Супер комисията", която трябва да вземе решение за намаляването на дефицита на Щатите, може да причини сериозни сривове на пазарите

10:00 | 12.11.11 г. 1

Политическите промени в Италия и Гърция може да помогнат за успокояването на пазарите, но и ще позволят на инвеститорите да дадат оценка дали данните, които се очакват следващата седмица, ще се изтълкуват като сигнал за по-добър икономически растеж в САЩ.

Следващата седмица ще излязат важни икономически доклади, сред които тези за продажбите на дребно и инфлацията. Потенциалната какофония на говорителите на Федералния резерв на Щатите също може временно да пренасочи вниманието на инвеститорите от Европа към Страната на неограничените възможности, пише CNBC.

Лошите новини от Стария континент ескалираха към средата на тази седмица, след като доходността по 10-годишните италиански облигации надвиши ключовото ниво от 7%. Пазарите обаче се успокоиха, след като стана ясно, че Италия и Гърция ще имат нови правителства, а Европейската централна банка (ЕЦБ) започна отново да изкупува държавен дълг.

През миналата седмица излязоха редица добри данни за американската икономика. Потребителското доверие в страната достигна петмесечен връх, а първоначалните заявления за обезщетения при безработица намаляха до седеммесечен минимум. Това обаче не спря волатилността на Wall Street. Обяснението – лошите новини от Европа, според Бинки Чада от Deutsche Bank.

Анализаторите смятат, че през следващите две седмици пазарите ще се влияят от “супер комисията”, която трябва да намери начин да редуцира дефицита на САЩ с минимум 1,2 трлн. долара за 10 години.

Експерти виждат добри шансове двупартийният комитет да вземе окончателно решение до 23 ноември, когато е крайният срок. Пазарите обаче изпитват основателни съмнения, като се имат предвид събитията около споразумението за тавана на дълга на САЩ. Съществуват и опасенията, че с приближаването на крайния срок тонът на Вашингтон ще става все по-остър.

“Голямото ни опасение обаче е, че в година на избори партиите едва ли ще си сътрудничат”, коментира Гари Тайър от Wells Fargo Advisors. Според него шансовете за постигане на споразумение са малко повече от 50%. Ако обаче не се стигне до решение, пазарите няма да приемат новината добре.

Европа ще продължи да бъде фактор за определяне на настроенията на пазарите. “В следващите няколко месеца оттам ще идват смесени новини. Ще трябва да мине доста време, преди да бъдат определени детайлите по всички гласувани програми. Ще има дни, в които нещата ще вървят добре, а ще има и неочаквани събития, които ще ни връщат назад”, коментира Тайър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:57 | 08.09.22 г.
fallback