fallback

“Не” или “охи” – това е въпросът

Блогърът Under the Sun поставя въпроса кога ще се стигне до разпад на Европейския съюз, за да видим раждането на Европейски щати

11:40 | 04.11.11 г. 12
Автор - снимка
Създател

Може ли движението от крилата на пеперуда в Китай да предизвика тайфун в САЩ? Очевидно е, че може, след като новината за референдум в Гърция потопи световните индекси в истински морски шквал.

Сега референдумът се превърна във вот на доверие за правителството, което, като че ли както може да реши проблемите, така може и да предизвика небивала политическа криза. За проблема на Гърция се говори още от проблемите в САЩ стартирали след фалита на Lehman Brothers, като срещите на министрите на финансите от ЕС вече са над 20, а тези на високо равнище, или т.нар. срещи на върха, отдавна вече спряха да се взимат сериозно от анализаторите.

Заради опита да се реши дилемата от политиците от Европа на минимална цена проблемите се трупаха и трупаха, докато решението виси на косъм. Повечето от управляващите трябваше да се изправят пред избирателите си и в името на обединена Европа и нейното оцеляване, те заложиха следващите си мандати. И бяха излъгани от гръцкия премиер и внезапното решение да прехвърли отговорността за последствията от своите плещи на тези на съпартийците си, колегите си депутати и дори сънародниците си...

“Не вярвай на даровете на данайците“..

В предпоследният си „последен“ план имаше добри намерения, в които липсваха множество параметри. „Дяволът е в детайлите“ написа Financial Times.  И определено бяха прави. Насоките и идеите бяха правилни, като не малък риск се криеше в тяхното осъществяване, и всичко това пораждаше много въпроси.

Как щеше да се осъществи това „доброволно“ орязване на гръцки дълг? Как ще се отрази на банковата система въпросното опрощаване и как новите правила за капиталова адекватност ще окажат влияние на самата им дейност? Дали участието на Франция в плана няма да доведе до намаляване на кредитния рейтинг на страната и оскъпяване на паричния ресурс, който държавата заема от финансовите пазари? Гърция ще успее ли да се върне на пътя на растеж при 120% съотношение дълг/БВП (според мерките на последният план), като знаем че зоната над 100% е наречена в учебниците по икономика  „зоната на смъртта“? Дали Италия ще успее да проведе жизненоважните за нея структурни реформи?

Миналата седмица Романо Проди заяви пред CNN, че евентуални проблеми, свързани с неговата родина, застрашават икономиката на Франция, която е има прекалено силни връзки с Ботуша. Остана ли друг съюз в Европа, освен този между Германия и Франция? Въпросите са много и всичките са основателни. Само че отговорът им вече минава на заден план, т.е. за момента те нямат такова значение. Имат значение само вотът на доверие или плановете за евентуален референдум, който беше глупав, недомислен, нестикован с партньорите от ЕС, дори и с финансовият министър Венизелос.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:08 | 13.09.22 г.
fallback