Goldman Sachs Group Inc. понижи очакванията си за глобалния растеж през тази и следващата година, прогнозирайки рецесии в Германия и Франция, на фона на стагнация в Европа и рискове за забавяне на икономиката в САЩ, съобщава Bloomberg.
Световната икономика вероятно ще нарасне с 3,8% през тази година и с 3,5% през 2012 г., в сравнение с първоначално очакваните 3,9% през 2011 г., и 4,2% през следващата, посочват Ян Хациус и Доминик Уилсън, икономисти на Goldman Sachs в доклад от 3 октомври. В отделен доклад от днес банката понижава и прогнозата си за растежа на печалбите в Азия, с изключение на Япония.
Влошаващата се ситуация около дълговата криза в Европа и заплахата за рецесия в САЩ засегнаха глобалните фондови пазари, изтривайки около 13 трлн. долара от стойността на акциите от май. Дълговата криза инфектира и европейската банкова система, принуждавайки финансовите институции да замразят междубанковото кредитиране, а еднодневните депозити на банките при Европейската централна банка (ЕЦБ) се увеличиха до най-високите за последната година нива.
„Влошаването на икономическата и финансовата ситуация в еврозоната ни кара значително да понижим прогнозата си за растежа на световната икономика“, посочват икономистите. „През следващите няколко тримесечия, очакваме умерена рецесия в Германия и Франция и значителен спад на икономиките от периферията на еврозоната“.
Goldman Sachs прогнозира, че през 2012 г. икономиката на еврозоната ще нарасне с 0,1%, вместо първоначално очакваните 1,3%. Институцията очаква растеж от 1,6% през тази година. Goldman понижи и прогнозата си за курса на еврото до 1,38 долара в края на тази година от 1,40 долара.
ЕЦБ беше принудена да купува облигации на страни от еврозоната, за да предотврати разпространението на дълговата криза към по-големите европейски страни. В същото време централната банка осигурява и неограничена ликвидност на банките за период от до 6 месеца, на фона на опитите на европейските правителства да възстановят доверието на инвеститорите.
Като следствие от увеличаващия се финансов риск, през октомври базираната във Франкфурт централна банка вероятно допълнително ще разхлаби валутната си политика, казва Хациус. До декември ЕЦБ вероятно ще понижи основния си лихвен процент с 50 базисни пункта до 1%, допълва той.
Състоянието на еврозоната е и основната причина, поради която отново понижаваме прогнозата си за САЩ, посочват икономистите. „Според нас рискът САЩ да отново да изпаднат в рецесия сега е 40%“.
Щатската икономика ще нарасне с 1,7% през тази година и с 1,4% през 2012 г., прогнозира Goldman Sachs. По-рано банката очакваше, че през следващата година водещата световна икономика ще нарасне с 2%.
Миналия месец Федералният резерв (Фед) обяви, че ще замени 400 млрд. долара краткосрочен дълг за дългосрочни облигации - мярка придобила известност като „Операция Туист“ - в опит да понижи допълнително цената на кредитирането и да укрепи анемичния растеж.
„Очакваме ново разхлабване на валутната политика на Фед, освен „Операция Туист“, въпреки че това може и да не се случи до определен момент през първата половина на 2012 г.“, посочват икономистите. „Пазарът ще остане фокусиран върху бъдещите политики на Фед“.
Азиатските акции (без японските) могат да изгубят между 10 и 15% от стойността си, пише Тимъти Мо, икономист на Goldman Sachs в анализ на банката, публикуван днес.
Goldman Sachs понижава и прогнозата си за цената на петрола през 2011 г. и 2012 г. Според анализа цената на суровия петрол ще достигне 112,5 долара за барел в края на тази година и 122,5 долара за барел в края на 2012 г., в сравнение с първоначално прогнозираните съответно 119,5 и 138,5 долара за барел.
Петролният пазар продължава да е в очакване на потенциална криза, посочват икономистите. Ако кризата обаче не се материализира, пазарът рискува да изпита криза при доставките, която рязко ще повиши цените в сравнение с тези, които сега прогнозираме, допълват те.