IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Стиглиц: Най-лесният вариант за еврозоната е северните държави да излязат от нея

Европа върви по грешен път, тъй като се фокусира върху орязването на разходите, а в момент на шок това не е правилна политика, смята Нобеловият лауреат

11:10 | 04.10.11 г. 23
Автор - снимка
Създател
<p>
	Джоузеф Стиглиц, <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Джоузеф Стиглиц, Снимка: Ройтерс

Постигнатото през юли споразумение бе доста добро. С него се признаваше, че Гърция има нужда от външна помощ за постигането на ръст, но не бяха предоставени никакви пари, тъй като процесът на ратификация бе много бавен. Това показва, че проблемът на еврозоната все още не е разрешен.

Съществуват много институционални начини, по които това да се случи. Минималният е в Европейския фонд за финансова стабилност да се вкарат повече пари и да му се даде възможност за опериране със заемни средства, смята икономистът.

В по-дългосрочен план трябва да се емитират общи облигации на страните от еврозоната и да се предприемат много други стъпки, сред които е и признанието, че орязването на разходи и изискванията за балансиране не са начинът за изграждане на работещ съюз.

Проблемът на еврозоната е, че тя е изградена в рамка, в която основната заложена цел е ограничаването на бюджетните дефицити. Това е грешно. Ирландия и Испания например имаха излишъци преди началото на кризата, но възприеха погрешната идея, че чрез ограничен фискален дефицит ще се предпазят от проблемите.

Споразумението от юли щеше да бъде добро начало, ако обаче беше прието бързо. Това не се случи. От гледна точка на демокрацията действията не бяха толкова бавни. Два месеца за приемането на толкова ключови мерки не са толкова дълго време, но пазарите изискват по-бързи действия.

Така че аз не критикувам умерения ход, с който се взимат решения – това е заложено в природата на демокрацията, обяснява Стиглиц.

Подозирам, че занапред ще видим доста висока волатилност. Дали в крайна сметка еврозоната ще излезе по-единна от ситуацията обаче е твърде рано да се каже отсега.

Последна актуализация: 09:04 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 5 rate down comment 15
all_trader2
преди 12 години
ти ли си икономист че ше даваш акъл на доказан светило като Стиглиц ???ако слушаха икономисти като Стиглиц а не неолибералните брътвежи за фискално орязване на разходи по време на криза сега икономиката нямаше да е в толкова тежко състояние - тук в този форум забелязвам че има доста хората със супеи ниско икономическо образование но дават акъли за сметка на това - българска му работа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
"Фалитът на Гърция не е неизбежен, но ако страната получи достатъчно помощ, за да се справи с проблемите си. Страната има огромен потенциал за ръст, така че ако Европа задели достатъчно средства, Гърция би могла да преодолее дълговата криза."Абе този какъв икономисте? на каква основа казва, че има огромен потенциал? Със следобедни сиести и само туризъм няма как да стане. Да не говорим и за непрестанни стачки от които няма как да се получи "растеж"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 4
eldred
преди 12 години
Северните държави да напуснат еврозоната, издавайте общи облигации, печатайте пари, спасявайте Гърците и останалите мързсели - те ви го Нобеловия лауреат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още