Икономисти на Citigroup отново понижиха прогнозата си за растежа на световната икономика през 2011 г. и 2012 г., тъй като перспективите „продължават рязко да се влошават“, съобщава CNBC. В същото време анализатори на Goldman Sachs предупреждават, че рискът от „голяма стагнация“ е по-голям, отколкото инвеститорите предполагат.
Citi Investment Research & Analysis прогнозира, че глобалният растеж през тази година ще се забави до 3% и 2,9% през 2012 г. Според Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка (СБ) глобален растеж от 2% се класифицира като глобална рецесия.
Citi понижи прогнозата си на два пъти за последния месец – на 6 септември и днес. От компанията ревизират прогнозата си за растеж на САЩ, Европа, Япония, Канада и Великобритания. През 2012 г. банката очаква и по-нисък растеж в Китай - 8,7% вместо 9%. Като резултат, според финансовата институция, лихвените проценти ще останат на сегашните си ниски нива.
„Лихвените проценти в развитите страни вероятно ще останат ниски или негативни в реално изражение за продължителен период от време“, казва главният икономист на Citi Вилем Буйтер.
„Това означава, че Европейската централна банка (ЕЦБ) вероятно ще понижи лихвените си проценти, докато на Федералния резерв (Фед) ще му е необходим сигнал за сериозна опасност преди да направи нещо повече от това да промени езика в изявленията си, за да поддържа очакванията за повишаване на лихвените проценти ниски“, допълва той.
„Ново разширяване на балансите на Фед е малко вероятно, освен ако дефлацията не се превърне в реална опасност“, казва Буйтер, който очаква по-агресивен отговор от страна на британската централна банка, за която той прогнозира, че ще предприеме втори кръг вливане на ликвидност през следващите месец или два. Според Буйтер вливането на ликвидност остава опция и за развиващите се пазари. Той очаква рейтинговите агенции, като Moody's и Standard & Poor's, да продължат с активността си от последните месеци.
„Ние очакваме нови понижения на рейтинги на страни от еврозоната през следващите 3 до 6 месеца, включително на Италия, Испания, Гърция, Португалия и Кипър“, казва Буйтер.
Буйтер посочва, че отделът за пазарни стратегии на Citi е предпазлив спрямо акциите, но е в биче настроение за основните инвестиционни инструменти с фиксирана доходност. Той споделя, че валутният отдел на Citi харесва долара и йената.
Опасност от стагнация