Рискът Гърция да фалира през следващите 5 години е нараснал до 98% на фона на безуспешните опити на гръцкия премиер Георгиос Папандреу да убеди инвеститорите, че страната му може да преживее кризата в еврозоната, съобщава Bloomberg.
„Всички залагат на доста скорошен фалит и според мен последствията ще са тежки“, казва Питър Чир, основател на TF Market Advisors – базиран в Ню Йорк хедж фонд. „Определено планът на гръцкото правителство за бюджетни съкращения не работи“.
По данни на CME Group Inc. цената на застраховането на 10 млн. долара гръцки дълг за 5 години е нараснала до 5,8 млн. долара първоначална вноска с допълнителни плащания от по 100 хил. долара на година, спрямо 5,5 млн. долара в аванс на 9 септември.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че няма да остави Гърция да изпадне в „неконтролирана неплатежоспособност“, докато европейските лидери се опитват да предотвратят разпространението на кризата в други страни от еврозоната. Папандреу обеща да спази заложените като условие за получаването на спасителния пакет на Европейския съюз (ЕС) и Международния валутен фонд (МВФ) бюджетни цели. Остава обаче въпросът доколко това обещание е изпълнимо. Данните за първите 8 месеца на годината разкриват, че бюджетният дефицит на Гърция е достигнал 22%.
Вероятността за фалит на Гърция е изчислена чрез стандартни модели за оценяване на кредитния риск, които предполагат, че в случай на фалит инвеститорите ще си възвърнат едва 40% от нетната стойност на гръцките облигации, които притежават.
Правителството в Атина очаква през 2011 г. гръцката икономиката да се свие с над 5% - повече от прогнозирания от Европейската комисия (ЕК) спад от 3,8%, тъй като бюджетните съкращения задълбочават допълнително продължаващата вече трета година рецесия. През почивните дни Папандреу одобри нови мерки за овладяване на бюджетния дефицит въпреки общественото недоволство.
Гръцкият дълг все пак поскъпна, неутрализирайки част от загубите, повишили доходността по 10-годишните гръцки ДЦК до рекордните 25% по-рано днес.
Доходността по 10-годишните гръцки облигации падна с 22 базисни пункта, или с 0,22 процентни пункта, до 23,33%, след като по-рано днес достигна рекордните 25%. Доходността по двугодишните облигации падна с 319 базисни пункта до 66,37%, понижавайки се от рекордните 74,88%.