Тежко задлъжнялата Италия вероятно ще фалира, но на Испания може да й се размине, посочва британският Център за икономически и бизнес изследвания (CEBR), цитиран от BBC.
Анализаторите представят „добър“ и „лош“ икономически сценарий за двете страни, изпитващи затруднения с финансирането на задълженията си.
Според CEBR Италия няма да избегне фалит, освен ако икономиката й не се ускори чувствително – изключително слабо вероятен сценарий. Въпреки това “съществува реален шанс Испания да избегне фалита“, се казва в изследването.
Въпреки че Италия има стегнат бюджет и е поела ангажимент да елиминира дефицита си до 2014 г., икономиката й се нуждае от чувствително ускоряване.
Италианският брутен вътрешен продукт (БВП) е нараснал с едва 0,1% през първото тримесечие на 2011 г. и очакванията са растежът да остане анемичен до края на годината.
В сряда италианският премиер Силвио Берлускони направи обръщение пред италианския парламент, в което подчерта, че икономиката на страната е „силна“, а италианските банки са „платежоспособни“.
Много икономисти обаче вярват, че третата по големина икономика в еврозоната рискува да бъде погълната от дълговата криза.
От CEBR са изчислили, че ако доходността по италианските ДЦК остане над сегашните 6%, а растежът е все така слаб, италианският дълг ще нарасне до 150% от БВП на страната през 2017 г. от 128% сега.
„Дори ако цената за финансирането на италианския дълг падне отново до 4%, икономическият ръст е толкова анемичен, че през 2018 г. съотношението дълг към БВП ще е 123%“, казва Даф Макуилямс, изпълнителен директор на центъра.
Условията в Испания са по-добри, тъй като испанският дълг е много по-нисък. Дори при „лош“ сценарий дълговото съотношение на Мадрид няма да надхвърли 75% от БВП.
„Съществува реален шанс Испания да избегне фалит и преструктуриране на дълга си“, каза Макуилямс.
„Реалистично погледнато, Италия е обречена да фалира, но на Испания просто може да и се размине“, допълва той.