Влошаващите се икономически условия ще еволюират в глобална „перфектна буря“ през 2013 г., прогнозира Нуриел Рубини, професор по икономика от университета в Ню Йорк и изпълнителен директор на Roubini Global Economics, цитиран от CNBC.
Известен със своя мрачен поглед върху глобалната икономика, който му помогна да предвиди финансовата криза от 2008 г., Рубини заяви, че САЩ, Европейският съюз и някои други страни са станали доста опитни в отлагането на решението на проблемите си и затова истинската криза няма да ни връхлети до 2013 г.
Когато това се случи обаче, ефектът ще бъде болезнен
„Моята прогноза за перфектна буря не е за тази година или следващата, а за 2013, защото всички се опитват да отлагат решението на проблемите си“, казва той. „Ако не успеем да решим фискалните си проблеми, след изборите в САЩ ще имаме проблем. Китай прегрява и вероятно ще претърпи катастрофално приземяване“.
В краткосрочен план Рубини прогнозира бавен, но устойчив растеж в САЩ. Според него американската икономика ще нараства с малко над 2%. Безработицата и състоянието на пазара на недвижими имоти обаче ще продължат да спъват възстановяването.
Възстановяването ще е трудно и поради факта, че правителството трябва да ограничава разходите и да повишава данъците, в опит да понижи напрежението от нарастващия дълг и дефицити.
В същото време страните от периферията на еврозоната като Гърция, Португалия и Испания ще продължат да се борят със собствените си дългови проблеми, а Китай ще предприеме действия, за да не позволи инфлацията да излезе извън контрол.
И тогава ще връхлети бурята, казва Рубини
„Наблюдаваме как всички страни се опитват да отлагат решението на проблемите си“, казва той. „Да започнем с частния дълг, публичния дълг, държавния дълг – подритваме консервната кутия надолу по пътя, но през 2013 г. улицата ще се окаже задънена.“
Усилията на Китай да забави инфлацията до 5 - 6% ще ограничат растежа и ще засегнат търговските партньори на страната.
„Това означава по-ниски цени на суровините, по-малък износ от Европа за Китай, по-слаб ръст на глобалната икономика и ситуация, в която всички развити икономики нарастват с много слаби темпове“, казва той.
Рубини се въздържа от конкретна прогноза за растежа и фондовите пазари, но посочва, че кризата ще се усети навсякъде.
„Ако не бъдат създадени достатъчно нови работни места, доходите ще останат ниски, потреблението - слабо, а компаниите, разчитащи на него, ще изпаднат в депресия. Поради тези фактори възстановяването ще е анемично“, казва той. „В момента пазарите очакват, че през втората половина на годината възстановяването ще е силно. Аз мисля, че те ще останат разочаровани“.