Инвеститорите в щатски правителствени облигации могат да понесат до 100 млрд. долара загуби ако кредитният рейтинг на САЩ, който за момента е „ААА“ бъде понижен, се казва в изследване на McGraw-Hill, компанията собственик на Standard & Poor’s, пише Financial Times.
Понижението на рейтинга, което би довело до по-висока доходност и по-ниски цени на щатските ДЦК, ще означава също така, че Вашингтон ще плаща за финансирането на бюджетния си дефицит, възлизащ на 1 трлн. долара, между 2,3 млрд. и 3,75 млрд. долара годишно в повече.
„Ако Standard & Poor’s или която и да е от другите основни рейтингови агенции понижи кредитния рейтинг на САЩ, пазарната стойност на щатските облигации вероятно ще падне с до 100 млрд. долара“, се казва в анализа на S&P Valuation and Risk Strategies – изследователски екип на McGraw-Hill, независим от рейтинговата агенция.
За момента доходността по щатските облигации не отразява опасенията, че САЩ може да изгуби рейтинга си. Доходността по 10-годишните щатски ДЦК падна до 2,85% в петък – най-ниското ниво за годината.
Инвеститорите са загрижени за слабостта на американската икономика, както и за разпространението на дълговата криза в Европа. Доходността по 4-седмичните щатски облигации падна под нулата.
Въпреки че опасността от фалит на САЩ е много малка, тя все пак съществува поради прогнозите за големи дългосрочни дефицити и задънената улица в преговорите за повишаване на щатския дългов лимит, който за момента е 14,3 трлн. долара.
През април S&P потвърди първокласната си оценка за Вашингтон, но ревизира перспективата по щатския рейтинг до негативна поради размерите на дефицита и риска, че той няма да бъде понижен в достатъчна степен до 2013 г.
Moody’s обяви, че може да постави кредитния рейтинг на САЩ под наблюдение с вероятност за понижение в случай, че до 2 август щатският дългов таван не бъде повишен. Датата е определена като краен срок, след който САЩ може да изпадне в технически фалит.
Според повечето анализатори е немислимо САЩ наистина да изпаднат в технически фалит. Те очакват сделката между администрацията на Обама и републиканците да бъде сключена преди 2 август.
От известно време обаче именити инвеститори като Бил Грос от Pimco предупреждават за дългосрочната фискална позиция на САЩ. По-рано тази година Грос се освободи от позициите си в щатски дълг, които управляваше в своя Total Return Fund.
Майкъл Томпсън, изпълнителен директор на S&P Valuation and Risk Strategies и един от тримата автори на доклада заяви, че анализът е базиран на презумпцията, че проблемът около дълговия лимит ще бъде разрешен. Вместо това изследването е фокусирано върху идеята дали Конгресът ще успее да постигне съгласие за подобряване на дългосрочната фискална перспектива на страната.
Според анализ на S&P понижение на рейтинга на САЩ до „АА“ или „А“ ще доведе до спад на цената на 10-годишните щатски облигации съответно 2% и 3,2% и ще стане причина за повишаването на доходността им.
Анализаторите отделят основно внимание на дългове с матуритет по-дълъг от две години, тъй като те са засегнати в най-малка степен от политиката на Федералния резерв (Фед) за поддържане на почти нулеви лихвени проценти. Ето защо калкулираната цена на евентуално понижение на щатския рейтинг се приема за консервативна.