Най-големите икономики в света се възстановяват от Голямата рецесия с обезпокояващи темпове: прекалено бързо или прекалено бавно, показва проучване на Асошиейтед прес за 22 страни, които представляват 80 процента от световния брутен вътрешен продукт (БВП).
Китай, Индия и други значими развиващи се страни бързо се върнаха към опасно високи равнища на растеж, след като избегнаха най-лошото от икономическата криза през 2008 и 2009 година.
Тяхното бързо възстановяване показа за първи път, че нововъзникващите пазарни икономики са станали достатъчно големи и и силни да процъфтяват сами, докато САЩ и другите богати страни се мъчат.
Днес развиващият се свят стимулира световното възстановяване, вместо да разчита на САЩ да поеме лидерството, както е било досега.
Разместването в световния икономически ред отне 30 години. Според данни на Световната банка делът в световния брутен вътрешен продукт (БВП) на развиващите се страни е нараснал от 18% през 1980 г. до 26% миналата година. Така че растежът на нововъзникващите пазарни икономики днес има много по-голямо влияние върху постиженията на световната икономика.
Бързият растеж на тези икономики извади от бедността милиони хора и създаде големи потребителски пазари за американските стоки и услуги. Той изтегля работни места и инвестиции от САЩ и другите богати страни и предизвиква международни спорове за търговията и валутата, се посочва в анализа.
Голямата рецесия преобърна старите отношения. Нововъзникващите пазарни икономики избегнаха криза в жилищния сектор, която замрази кредитните пазари в САЩ и Европа и хвърли богатите страни в най-голямата икономическа криза от 30-те години.
На тези страни не се наложи да спасяват банките си и да търпят висока безработица и стагнация на икономическия растеж, които исторически следват финансовите кризи.
Избягвайки последиците от тази криза, Китай, Индия и другите развиващи се страни възобновиха бързия си растеж и продължиха прехода си от аграрна към индустриална икономика.
Въпреки всички ползи бързият растеж предизвиква проблеми за Китай и другите развиващи се страни. Нарастващото търсене на суровини - петрол, зърно, стомана - вдига рекордно цените.
Инфлацията в Китай се е ускорила до близо 5%, в Индия - до над 9%, а в Аржентина до близо 11%, сочи проучването на Асошиейтед прес. Миналата година равнището на инфлация в САЩ е било 1,9%.
Ето някои ключови показатели за разгледаните в анализа държави:
Най-бърз растеж за последното тримесечие на 2010 година на годишна база
Китай 9,8% Индия 8,2% Индонезия 6,9% Бразилия 5,0% Южна Корея 4,9%
Най-слаб растеж за последното тримесечие на 2010 година на годишна база
Испания 0,6% Италия 1,3% Великобритания 1,5% Франция 1,5% Белгия 1,8%
Най-висока инфлация - индекс на потребителските цени за декември на годишна основа
Аржентина 10,6% Русия 9,6% Индонезия 7% Бразилия 6% Турция 4,9%
Най-ниска инфлация - индекс на потребителските цени за декември на годишна основа
Япония 0% Швейцария 0,2% САЩ 1,6% Франция 1,8% Италия 1,9%
Най-високо равнище на безработица (декември 2010):
Южна Африка 24% Испания 20,2% САЩ 9,4% Белгия 8,1% Канада 7,6 %
Най-ниско равнище на безработица (декември 2010):
Южна Корея 3,2% Швейцария 3,5% Китай 4,1% Япония 4,9% Австралия 5%