Нуриел Рубини - икономистът, който предрече глобалната финансова криза, заяви, че евентуалното повишаване на цените на петрола до 140 долара за барел ще предизвика двойна рецесия в някои развити икономики, съобщава Bloomberg.
Подчертавайки колко крехко е глобалното икономическо възстановяване, Рубини отбелязва, че Европейската централна банка (ЕЦБ) вероятно ще направи грешка, като повиши лихвените проценти „твърде скоро“, докато притиснатите от дългове страни от периферията на еврозоната се опитват да подобрят конкурентоспособността на износа си.
Миналия месец потребителските цени в еврозоната нараснаха с 2,4% - най-високият ръст от октомври 2008 г., а президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише обяви, че банката може да повиши лихвените си проценти още през април.
„Според мен ЕЦБ се притеснява за инфлацията прекалено много“, казва Рубини.
„Ако цената на петрола се повиши до нивата от лятото на 2008 г., до 140 долара за барел, някои от развитите икономики ще изпаднат в двойна рецесия“, каза Рубини пред журналисти в Дубай. „В САЩ, където растежът бързо се ускорява, при увеличение на цената на петрола с между 15% - 20% икономиката няма да изпадне в двойна рецесия, но растежът ще се забави отново“.
Бунтовете в Близкия Изток и Северна Африка, където се намират повече от половината доказани нефтени залежи на планетата, изстреляха цената на суровия петрол Брент до 120 долара за барел. На фона на гражданската война в Либия Goldman Sachs Group Inc повиши прогнозата си за цената на сорта Брент за второто тримесечие на годината до 105 долара за барел.
През януари Международният валутен фонд (МВФ) ревизира прогнозата си за глобалния растеж през 2011 г. до 4,4% от 4,2%, отчитайки по-силния икономически ръст в САЩ, подпомогнат от удължаването на данъчните облекчения от ерата на Буш, както и добрите темпове на възстановяване на развиващите се пазари.
При сегашните си нива цената на петрола вероятно няма да доведе до „чувствително“ ускоряване на инфлацията в развитите страни, тъй като те се възстановяват от „тежка рецесия“ и все още страдат от висока безработица, казва Рубини.
Безработицата в САЩ неочаквано се понижи до 8,9% през февруари – най-ниското ниво от почти две години.
Щатската икономика нарасна с 2,8% през четвъртото тримесечие на 2010 г. спрямо 2,6% през третото.
Според Рубини докато безработицата задържа инфлацията, преждевременното повишаване на лихвените проценти в някои развити страни ще бъде грешка.
Рубини предупреждава и за риск от двуцифрена инфлация в някои развиващи се икономики, освен ако централните банки не започнат да повишават лихвените проценти или да използват валутните курсове за стабилизиране на цените.