fallback

Стиглиц: Подходът за съкращаване на разходите в Европа е „явна грешка“

Според носителя на Нобелова награда за икономика пълното възстановяване в еврозоната ще отнеме години

16:56 | 06.01.11 г. 33
Автор - снимка
Създател

Стратегията на еврозоната за съкращаване на разходите с цел да се намали дълговата тежест по време на кредитна криза е „явна грешка“ и вероятно ще има негативен ефект върху икономическия растеж на региона, казва носителят на Нобелова награда за икономика Джоузеф Стиглиц, цитиран от CNBC.

„Това, което е очевидна грешка, е фокусирането върху съкращаването на разходите“, казва Стиглиц. “В Европа икономиките все още са слаби, безработицата е все още около 10% и мерките, които се взимат сега, вероятно ще имат негативен ефект“.

Испания, една от най-силно засегнатите от дълговата криза страни в еврозоната, всъщност преди началото на кризата имаше бюджетен излишък, посочва Стиглиц.

„Важното е не дали страните са били финансово недисциплинирани. Проблемът се крие в това, че правилата, управляващи еврозоната, не са адекватни“, казва той.

Чрез съкращаване на разходите правителствата в Европа целят да понижат дълговите си нива, а това предизвиква публично недоволство и загуба на работни места. Междувременно рейтинговите агенции са понижили кредитните рейтинги на множество страни от периферията на еврозоната, което прави продажбата на правителствени активи по-трудна и допълнително задълбочава дълговия проблем.

Като алтернатива на мерките за съкращаване на бюджетните разходи Стиглиц предлага програма, базирана на солидарност между страните от еврозоната, която да стабилизира еврото, и програма, базирана на инвестиции, която да стимулира растежа. Въвеждането на общи европейски облигации би бил един от елементите на програмата за солидарност, необходима за успеха на еврото, казва той.

Проблемите, пред които е изправена еврозоната, са заложени още при създаването на валутния съюз, казва Стиглиц.

„Когато еврото беше създадено, много от нас бяха наясно, че това е незавършен проект“, казва той. “Еврото премахна два важни регулационни инструмента – валутните курсове и лихвените проценти, определяни от централните банки, без да предложи алтернатива, която да ги компенсира.“

Стиглиц подчертава, че пълното възстановяване в еврозоната ще отнеме години, но колко бързо ще се случи това зависи от политиката на европейските правителства.

Недоброто състояние на американската икономика също ще се отрази на региона, допълва той. Вероятността безработицата в САЩ да се понижи близо до нормални нива преди средата на десетилетието е слаба, прогнозира Стиглиц.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:54 | 14.09.22 г.
fallback