Ръстът на индийската икономика може да задмине този на Китай през следващите 10 години, ако втората най-населена страна в света вдигне ограниченията си пред чуждестранните инвеститори и увеличи разходите си за инфраструктура, казва Нуриел Рубини, председател на Roubini Global Economics, цитиран от Bloomberg.
„Настроен съм изключително оптимистично за растежа на индийската икономика“, защото нейният двигател е вътрешното потребление, докато Китай разчита в по-голяма степен на износ, казва икономистът, който предрече глобалната финансова криза.
„Предизвикателството пред Индия е да запази ръст от 9% и в същото време да държи инфлацията под контрол“, допълва той.
Рубини подкрепи Morgan Stanley в прогнозата на банката, че Индия ще има по-силен ръст от Китай. Правителството на индийския премиер Манмохан Синг планира да удвои инвестициите си в пътища, пристанища и електроцентрали до 1 трилион долара за периода 2012 г.– 2017 г., за да подобри инфраструктурата на страната, която е класирана като развитие под тази на Шри Ланка и опустошената от война Кот д'Ивоар.
За разлика от Тайланд и Малайзия, където инфлацията и проблемите в Европа и САЩ понижиха икономическите прогнози, Индия се радва на забележителен икономически ръст.
Брутния вътрешен продукт на Индия нараства с 8,9% за второ поредно тримесечие от юли до септември. Според изявление на централната индийска банка, достигането на ръст от 10% е неизбежно.
През октомври индийският износ е нараснал с 21,3% на годишна база.
„Растежът на китайската икономика през следващите години вероятно постепенно ще се забави, докато този на Индия ще се ускори“, подкрепен от многобройната млада работна ръка и повишеното потребление, казва Рубини.
До 2020 г. хората в трудоспособна възраст в Индия ще се увеличат с 136 млн., в сравнение с едва 23 млн. в Китай, прогнозира Morgan Stanley. Ръстът на работната ръка в Индия през следващите 10 години ще надхвърли по брой общото население на Япония, посочва банката.
Morgan Stanley очаква, до 2015 г. Индия да задмине Китай, като най-бързо растяща икономика сред основните световни пазари. Растежът на Индия може да се ускори до 9,5% между 2011 г. и 2015 г., прогнозира банката.
Индия може да задържи ръст от 9%, като подобри производителността си, казва Рубини.