Рискът кризата в еврозоната да излезе извън контрол се увеличава все повече, пише Financial Times.
Спасителният план от 85 млрд. евро за Ирландия не успя да попречи цените на кредитирането за Португалия, Испания и Италия рязко да се повишат. Инвеститорите остават притеснени и от исканията на Германия те да плащат по-висока цена при бъдещи спасителни операции.
В резултат на това еврото рязко понижи курса си.
Все пак битката за доверието на инвеститорите далеч не е приключила. До известна степен европейските институции успяха да поемат нещата в свои ръце през май, когато драмата около гръцките публични финанси прерасна в обща криза на доверието в европейския валутен съюз.
През пролетта европейските правителства договориха спасителен план за 750 млрд. евро, които да се използват в случай на бъдещи кризи, докато Европейската централна банка (ЕЦБ) наруши табуто и започна да изкупува правителствени облигации.
Президентът на ЕЦБ Жан-Клод Трише настоява, че решимостта на Европа да овладее кризата не може да бъде подценявана. Добрата новина за лидерите на страните от еврозоната е това, че те разполагат с арсенал от финансови и политически инструменти, който могат да приложат в случай, че доверието в пазарите не се възстанови скоро.
Лошата новина обаче е, че тези средства не могат лесно да се използват. Пречките са политически и правни, като касаят включително деликатния баланс в Германия, където всеки намек за субсидия или финансова помощ среща заплахата от вето в конституционния съд.