Още европейски страни ще се нуждаят от международна финансова помощ, докато институциите и правителствата не се справят с фундаменталните причини, довели до финансовите проблеми, смята Мохамед Ел-Ериан, изпълнителен директор на най-големия облигационен фонд в света Pimco, цитиран от CNBC.
Според Ел-Ериан проблемите с дефицитите и правителствените дългове ще изправят Европа пред „катастрофа на забавен каданс, при която след Гърция и Ирландия кризата ще се пренесе в Португалия, после в Испания, в Белгия и накрая в Италия“.
„Европейците не са спазили първото правило при управление на кризи - с действията си да изпреварите кризата, като действате първи, а не само да реагирате на случващото се“, казва Ел-Ериан. Докато европейските политици и институции продължават да се държат по този начин, ние ще наблюдаваме катастрофата в Европа на забавен каданс. Накрая ще се събудим и Европа ще бъде съвсем различно място“.
Въпреки че всяка страна има специфични проблеми – в някои случаи проблемите на банките с лошите кредити са причината за „замърсяването“ на правителствените баланси, в други проблемът произтича от политиката на самите правителства, по същество коренът на кризата е един и същ.
Предоставянето на почти 1 трлн. долара от Международния валутен фонд помогна за решаването на проблема с ликвидността в Ирландия. Ние се опасяваме обаче, казва Ел Ериан, за решаването на проблемите по балансите, както и за реалната платежоспособност на редица институции.
„Освен ако не видим нещо повече от подкрепа на ликвидността, освен ако не видим нещо, което ще се справи с проблемите в правителствените баланси, очаквайте разпространението на кризата да продължи“, казва той.
Проблемите в Европа засегнаха световните пазари и на практика изличиха ефекта от усилията на Федералния резерв за вливане на ликвидност чрез купуване на щатски ДЦК.
Вместо след вливането на ликвидност от страна на Фед за 600 млрд. долара щатската валута да отслабне, както се очакваше, доларът се повиши спрямо еврото. Това от своя страна оказа натиск върху щатските индекси, които във вторник стартираха сесията с понижение.
Ел-Ериан заяви още, че инвеститорите трябва да търсят повече възможности за придобиване на неевропейски дълг, който се предлага в значителни количества в резултат на европейската криза. Той препоръча облигации на развиващи се страни с големи валутни резерви, както и висококачествени корпоративни облигации и някои валути.
Въпреки че спасителният пакет на МВФ вероятно е предотвратил фалит в Ирландия през следващите три години, далеч не толкова сигурно е, че временното решение ще помогне за дългосрочните проблеми.
„Проблемът е, че ако кажете на кредиторите, че нещо ще се случи през 2013 г., те ще се опитат да го избегнат. Именно това наблюдаваме днес“, казва Ел Ериан. „Виждаме инвеститорите да напускат европейските облигационни пазари, защото се страхуват“.