fallback

Шийла Беър: Следващата дългова криза може да е във Вашингтон

Увеличаващият се федерален дълг в даден момент директно ще застраши финансовата стабилност, казва председателят на FDIC

16:35 | 26.11.10 г. 10
Автор - снимка
Създател

САЩ трябва да предприемат спешни мерки за съкращаване на дълга си, за да предотвратят нова финансова криза, казва Шийла Беър, председател на Федералната корпорация по депозитно застраховане (FDIC) в коментар за Washington Post.

Федералният дълг се е удвоил за последните 7 години до почти 14 трилиона долара и това е в резултат както на финансовата криза, така и на „продължаващото от години нежелание на администрацията да вземе необходимите трудни решения и да овладее дългосрочния структурен дефицит“, казва Беър.

Пенсиониращото се поколение на „бейби бумърите“ - родените от края на Втората световна война до началото на 60-те години – ще окаже сериозен натиск върху бюджета на правителството, като тази година разходите за социално осигуряване и здравеопазване се очаква да достигнат 45% от общите разходи, в сравнение с едва 27% през 1975 г., допълва тя.

„Разходите за отбрана са също толкова неустойчиви, докато данъчните ни закони са изпъстрени с данъчни провизии, отговарящи на специфичните интереси на определени кръгове и нямащи нищо общо с общия икономически просперитет“, казва Беър. „Твърде щедрите данъчни субсидии за жилища и здравеопазване допринесоха за повишаването на цените и небалансираното разпределение на ресурсите“.

Ако не се предприемат никакви действия, американският федерален дълг, държан от институции, различни от щатското правителство, ще се повиши от 62% от брутния вътрешен продукт през тази година до 185% през 2035 г., предупреждава тя.

„В крайна сметка това настървено теглене на кредити от държавата в даден момент директно ще застраши финансовата ни стабилност, подкопавайки доверието на инвеститорите в щатските ДЦК“, казва Беър.

„Като се има предвид, че повече от 70% от щатските облигации, държани от частни инвеститори, ще достигнат матуритет през следващите 5 години, ерозията на инвеститорското доверие ще доведе до рязко повишаване на цените на кредитирането, както за правителството, така и за частния сектор“, допълва тя.

Необходимо е „съгласие между демократите и републиканците“ за приемането на пакет от мерки за финансова консолидация, включващ като ограничаване на разходите, така и повишаване на данъците за много години напред, ако искаме да разрешим проблема, посочва Беър.

„Повечето от необходимите промени ще бъдат непопулярни и вероятно ще засегнат абсолютно всички“, казва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:53 | 06.09.22 г.
fallback