IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Безплодните усилия за спасяването на еврозоната

Разпадът на еврото ще е комплексен и ще е нужно време, за да стане ясно дали ще има връщане към националните валути или ще бъдат обособени две или три мини-евро зони, пише Financial Times

13:24 | 05.11.10 г. 23
Автор - снимка
Създател
Безплодните усилия за спасяването на еврозоната

За тези, които помнят неуспешните опити от 1961 г. и 1967 г. да се предотврати девалвацията на британския стерлинг, серията от кризи, съпътстващи еврото, са смущаващо познати, пише анализаторът Самюъл Бритън в коментар за Financial Times.

Първо се наблюдава неочакван срив в доверието. Следват серия спасителни операции, обикновено под формата на международни гаранции от един или друг вид. Те са подкрепени от вътрешни рестриктивни мерки, които водят до рецесия. След известно време финансовият натиск намалява и всичко се връща почти до нормалното си състояние. Но след това, когато вниманието на мнозинството е приспано, идва нова криза, нов кръг от международни спасителни гаранции и нов кръг рестриктивни мерки у дома. И това продължава, докато усилията за спасяване на съответната валута не бъдат прекратени и не се постигне политическо споразумение.

Тъй като страните от еврозоната са изоставили националните си валути, натискът се усеща в нарастващите спредове между германските облигации и облигациите от страните в периферията на еврозоната.

Серията спасителни операции вече е започнала и еврото е обявено за „спасено“. Може да се отгатне останалата част от историята. Разпадът вероятно ще е комплексен процес и ще е нужно време, за да стане ясно дали ще има връщане към националните валути или ще бъдат обособени две или три приемни мини-евро зони.

Всъщност поставените от Берлин неизпълнимо тежки фискални условия подсказват въпроса дали германците наистина искат еврото да продължи да съществува в сегашния си вид. Германският финансов министър Волфганг Шойбле казва: „Ако член на еврозоната се окаже в ситуация систематично да не е в състояние да консолидира бюджета си или да възстанови конкурентоспособността си, като крайна мярка, тази страна трябва да напусне еврозоната, с опцията да остане член на ЕС.“

Не е изключително дълбоко съждение, че ако една страна напусне еврозоната, прожекторите незабавно ще се насочат към следващата най-уязвима от останалите.

Фундаменталната нестабилност на еврозоната в сегашния й вид е анализирана изчерпателно от икономиста Кристофър Смолуд в изследване, озаглавено „Защо еврозоната трябва да се разпадне“. Смолуд, който за няколко години е ръководил проевропейската британска Социалдемократическа партия, е малко вероятно да има антиевропейски възгледи. Той не изпитва затруднение обаче да покаже колко нереалистични са бюджетните съкращения и повишаването на данъците, които средиземноморските страни са обещали да приложат в замяна на подкрепата от останалите си партньори в еврозоната и Международния валутен фонд.

Непосредственото затягане на коланите в Гърция се равнява на 7% от брутния вътрешен продукт на страната. Да се направи опит за фискална консолидация в такива мащаби би съсипало икономиката и носи риск от завъртане на порочен кръг от дълг и дефлация.

Но дори ако фискалните и дълговите задължения могат да бъдат предоговорени, историята далеч не е приключила.

Еврофедералистите ще се борят със зъби и нокти, за да предотвратят разпада на еврозоната. Те имат силната подкрепа на банките, които имат инвестиции в страните от периферията на еврозоната. Но ако нещо е неустойчиво, това не може да се поправи. Валутни съюзи са се разделяли и преди. Най-скорошният пример е излизането на Ирландия от валутния съюз с Великобритания през 1979 г. Смолуд предлага междинен период на по-високи лихвени проценти, които ще помогнат депозитите в Гърция да останат в системата, като в същото време Гръцката централна банка отпуска кредити в драхми на банките.

Много германци определено биха били щастливи да си върнат марката. Дори южноевропейците накрая ще прегърнат шанса да възвърнат суверенитета над страните си, вместо да търпят безкрайно дълъг период на стагнация и падащ стандарт на живота.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:46 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 5 rate down comment 1
g5kov
преди 14 години
Този цитат ми хареса: "Германският финансов министър Волфганг Шойбле казва: Ако член на еврозоната се окаже в ситуация систематично да не е в състояние да консолидира бюджета си или да възстанови конкурентоспособността си, като крайна мярка тази страна трябва да напусне еврозоната, като все пак й се предостави опцията да остане член на ЕС.Само трябва да се формулира,какво се разбира под систематично, защото така оства врата за свободно и политическо интерпретиране.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 2
sashev
преди 14 години
Статията всъщност показва какво вероятно ще се случи с еврозоната. Аз също отдавна съм на това мнение. Коя валута е по-стабилна ли?! Вижте доходността по американските трежъри бонове и среднопритеглената стойност по доходността от ДЦК в еврозоната. Един от най-ясните показатели в средно и дългосрочен план. Доходността по американските трежъри бонове е най-ниска, което говори за тяхната сигурност и предпочитание. Най-безрисковата финансова инвестиция в света е именно us treasury тук може би някой ще почне да спори, но само ще спомена, че доларът е световна резервна валута (с над 60% дял от валутните резерви).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 3
Mark999
преди 14 години
"Огромното количество депозити и ипотеки в евро в Гърция, заети от Германия, означава абсолютен фалит на Гърция и половината домакинства там."Kakwo li gi interesuwa towa germancite-omryzna im da gi hranqt 30 godini.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 4
Mark999
преди 14 години
"но че еврозоната няма да се разпадне е ясно на всички."И откъде ли е ясно ????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 4
madcow
преди 14 години
Определено нямат интерес хората, дето спестяват 40 г за пенсия. Както и за внасящите ресурси.А еврото се търси защото е стабилно, за разлика от хартийките от САЩ и Англия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 3
Боян
преди 14 години
Истината според мен е, че не само САЩ и Великобритания имат нужда от това да не поевтиняват много техните валути, но е и германия няма полза да се засилва много еврото, така че кой поръчва статията не е много сигурно, но че еврозоната няма да се разпадне е ясно на всички.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 5
Tiki
преди 14 години
Не знаех, че Financial Times също са поръчкови. По-добре да напишат нещо за долара.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 3
Мажоритаря
преди 14 години
Статията е направо смешна... axaxaxaxa
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 5
Lucifer
преди 14 години
Всички книжни пари отиват по дяволите, неизбежно е...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 4
Пенчев
преди 14 години
Това не е боксов мач,че единият да такова мамата на другия.Мислете малко преди да дърдорите празнословия.Един въпрос с неповишена трудност-в настоящата икономическа ситуация кой има интерес от една по-слаба национална валута и в такъв случай кой на кого такова мамата?В една друга тема вече го казах-погледите отново се обръщат към Европа и то не за добро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още