Поскъпването на златото изглежда няма край, след като нова поредица от рекордно високи ценови нива бяха отбелязани в края на септември. Редица анализатори прогнозират, че златото ще поскъпва още и ще стигне 1 500, и дори 2 500 долара за тройунция през следващата година заради недоверието на инвеститорите към хартиените валути.
Последните движения в цената на среброто обаче загатват за скорошен край на ралито на златото, пише Fortune.
Среброто, според някои анализатори, е ориентир за предсказване на цената на златото, защото се използва като негова алтернатива от инвеститорите, които не могат да си позволят да търгуват със злато.
Скорошното поскъпване на среброто обаче кара дори и някои от най-оптимистично настроените относно ценните метали инвеститори да очакват ралито при златото да прекъсне.
Златото с доставка през декември поскъпна в сряда до рекордните 1 310,30 долара за тройунция заради по-слабия долар и очакванията, че Федералният резерв ще продължи да налива пари в икономиката. Но фючърсите на среброто се представят значително по-добре от тези на златото в процентно изражение. Те са поскъпнали със 30% през тази година, докато цената на златото в същото време се е покачила с 19 на сто.
През тази седмица освен това цената на среброто достигна най-високото си ниво от октомври 1980 г. - около 22 долара за тройунция.
В исторически план обаче когато среброто се представя по-добре от златото, като изпреварва темповете му на растеж, последва спад в цените на двата метала.
За разлика от златото, което се използва главно за защита срещу инфлация и икономическа несигурност, среброто обикновено се търгува заради практическото му приложение. Среброто се използва в редица производства – от направата на iPod до изработката на зъбни пломби.
Както историята показва, инвеститорите започват да гледат по-сериозно на среброто като на алтернатива на златото при липсата на сигурност за развитието на икономиката. Точно в такъв момент се намират финансовите пазари сега, защото инвеститорите не се убедени в способността на централните банки и правителствата да се справят с високата безработица и големите държавни дългове.
С поскъпването на среброто изглежда, че почти всички са оптимистично настроени за ценните метали, а това обикновено е и моментът, в който тенденцията на пазара се обръща.
Златото поскъпва от 2000 г. насам, като цената му е скочила с 353%, отчасти и заради поевтиняването на долара. Цената му расте с бързи темпове от 2008 г., когато финансовата криза се разрази.
Един от непосредствените фактори за поскъпването на златото и среброто в момента са опасенията от нови мерки на Федералния резерв за допълнително инжектиране на пари във финансовата система. Това по същество понижава стойността на американския долар и подхранва евентуално растежа на инфлацията.