fallback

Възходяща корекция или траен мечи пазар се наблюдава на щатските борси?

Според икономиста Дейвид Розенберг щатските индекси ще продължават да падат след бичия пазар, продължил 18 години

15:53 | 15.06.10 г. 5
Автор - снимка
Създател

Напоследък икономистите се радват на повече внимание от всякога, най-вече заради потока от стряскащи новини, които се появяват в медиите почти ежедневно: „Гърция ще фалира! Не, няма да е Гърция, а Испания! В Китай е следващият огромен жилищен балон! Китай ще е спасителят на световната икономика!“

При това положение е нормално да расте търсенето на икономисти, които да обясняват какво означава всичко това, пише Fortune. По-песимистичен поглед върху корекцията на щатските фондови пазари предлага Дейвид Розенберг, който е главен икономист и стратег в канадската инвестиционна компания Gluskin Sheff. През последните десет години той категорично прогнозира траен мечи пазар, който ще продължи, което е съвсем нормална тенденция на редуване на възходящи и низходящи цикли.

Икономистът посочва, че от 1948 до 1956 г. в САЩ е имало траен бичи пазар, който е последван от траен мечи пазар в периода от 1956 г. до 1982 г. След това идва отново ред на бичи пазар от 1982 г. до 2000 г., който е стигнал своя коригиран с инфлацията пик през 2000 г.

В момента обаче щатските борси според него се намират в период на траен мечи пазар, което ще намали възможностите за дълготрайните инвеститори, смята Розенберг. Лошото при трайните мечи пазари обаче е, че по-трудно се реализира печалба и заради по-голямата им нестабилност.

Той допълва, че „важното психологическо ниво" на Dow Jones IA от 10 хил. пункта има нулево значение за пазара. Според него за всеки истински инвеститор много по-важно е нивото от 943 пункта на S&P 500, което е корекция от 50% от ралито на сегашния мечи пазар. Това според него е истинското техническо ниво, а не 9 хил., 10 хил. или 11 хил. пункта на Dow Jones IA, които просто са популярни в медиите.

Дейвид Розенберг предупреждава още, че прогнозите на председателя на Федералния резерв на САЩ Бен Бернанке за икономиката са прекалено оптимистични и смели, защото потребителските разходи са все още занижени, жилищният пазар продължава да пада, а заетостта остава много ниска.

Въпреки агресивните мерки на Федералния резерв за увеличаване на ликвидността в икономиката обаче той не се опасява от висока инфлация на този етап, защото парите си остават в счетоводните баланси на банките, вместо да влизат в реалната икономика. Розенберг посочва като доказателство това, че в САЩ кредитирането намалява. Икономистът смята, че докато не започне следващия цикъл на увеличение на кредита, което ще се случи след много години, не се притеснява от реална инфлация, въпреки че счетоводният баланс на Федералния резерв се е увеличил от 850 млрд. долара в средата на 2007 г. до 2,3 трлн. долара днес.

Неговата инвестиционна стратегия е силно защитна и включва 30% акции, 50% облигации и 20% в брой. По отношение на златото той вярва, че то си остава в траен силно бичи пазар, като очаква цената му да скочи до 3 хил. долара за тройунция в дългосрочен план. На този етап обаче той избягва златото заради пренаситеността на пазара и голямата волатилност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:04 | 11.09.22 г.
fallback