fallback

Упоритостта на ЯЦБ за паричната политика може да й коства доверието на пазарите

Все по-широко разпространено е мнението, че банката е виновна за поевтиняването на йената и нарасналата тежест върху домакинствата, смята икономист

08:53 | 28.05.22 г.

Рязкото поевтиняване на японската йена и пазарните колебания, предизвикани от сегашната парична политика, увеличиха политическия натиск върху Японската централна банка (ЯЦБ), която все повече се превръща в аутсайдер сред ятото от ястребово* настроени регулатори, пише Ройтерс.

ЯЦБ е подложена на постоянни критики от опозицията заради поевтиняването на националната валута и поскъпването на издръжката на живот, а това затруднява премиерът Фумио Кишида, на когото му предстоят избори за представители на горната камара през юли.

Въпреки че гуверньорът на финансовата институция Харухико Курода многократно е защитавал необходимостта от подкрепа на крехкото икономическо възстановяване, изпитателните погледи към банката може да оцветят дискусиите за това кой ще е следващият ръководител на банката.

На фона на поевтиняващата японска йена и световното затягане на паричната политика, които променят и дискусиите около политиката на Япония, практичността на ултраниските лихвени проценти може да бъде водещ фактор при избора на следващ гуверньор на ЯЦБ.

"ЯЦБ поддържа нулевите лихвени проценти от 1990 г., а разходите за суровини нараснаха. Време е ЯЦБ да промени политиката си на евтина йена", заяви политикът от опозицията Акио Фукуда пред заместник-гуверньора Масайоши Амамия - считан за силен кандидат, който може да наследи Курода - по време на парламентарно заседание във вторник.

Въпреки че обикновено изборът на нов гуверньор се следи отблизо, настоящите икономически предизвикателства и фокусът върху нетрадиционната парична политика на ЯЦБ означава, че сега има повече внимание от обичайното.

Бившият заместник-гуверньор Хироши Накасо, също считан за претендент за гуверньорската позиция, посочи, че подходът на предишния премиер Шиндзо Абе е бил твърде фокусиран върху паричните стимули.

Въпреки че ЯЦБ не планира скоро да повиши лихвите, промените в обществените нагласи поставят банката под натиск да състави план в случай, че е необходима промяна по параметрите на паричната политика.

"Недоволството на хората ще нарасне още повече на фона на покачващите се цени, ако йената продължи да поевтинява. Освен това се повдигат въпроси относно покупките на ЯЦБ на облигации, които са твърде много", каза Нобуясу Атаго, бивш представител на ЯЦБ, който в момента е главен икономист в Ichiyoshi Securities.

"Има възможност ЯЦБ да пренастрои кривата на доходността по-късно тази година, ако йената поевтинее твърде много", смята бившият централен банкер.

Японската йена поевтиня до 20-годишно дъно поради очакванията за агресивни лихвени повишения от Федералния резерв на САЩ, което е в ярък контраст с решителността на японския регулатор да поддържа краткосрочната лихва на ниво от -0,1%, а доходността по 10-годишните държавни облигации около нулевото равнище.

Курода защитава ниските лихви, изтъквайки, че инфлацията в Япония - за която сега се очаква да достигне целевото равнище от 2% тази година - продължава да е значително по-ниска спрямо западните страни.

Поддържането на тези лихви обаче може да стане още по-сложно на фона на сигналите, дадени от Европейската централна банка (ЕЦБ) - дългогодишен гълъб сред големите централни банки - че ще сложи край на негативните лихви през тази година.

Обществото преминава през финансови трудности. Делът на домакинствата в Япония, които очакват цените да се покачат в рамките на година, достигна 14-годишен връх, като все повече от тях са на мнение, че финансово са по-зле спрямо преди три месеца, показа проучване на ЯЦБ, публикувано през април.

Над 60% от японските компании искат ЯЦБ да сложи край на ултраразхлабената си парична политика през тази фискална година, сочат резултатите от проучване на Ройтерс.

Усилията на регулатора да поддържа нулевата доходност по 10-годишните държавни облигации стана причина и за критики от страната на инвеститорите.

Разривът между опасенията на обществеността заради йената и упоритостта на ЯЦБ за поддържането на ултраразхлабената парична политика може да навредят на доверието към банката, като затрудняват и комуникацията й с пазарите относно паричната политика, смятат някои анализатори.

"Има все по-широкоразпространено мнение, че ЯЦБ е виновна за поевтиняването на йената и нарасналата тежест върху домакинствата", каза Наоми Мугурума, старши пазарен икономист в Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

"Паричната политика няма да работи добре, ако това, което ЯЦБ казва, не резонира с пазарите и общността", допълни експертът.

*Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното "ястреби", а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ - б. а.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:20 | 13.09.22 г.
fallback