fallback

Може да се появят две успоредни парични системи – западна и китайска

Юанът може да се превърне в съперник на долара, но няма да го измести

13:29 | 01.04.22 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В края на януари Русия притежаваше валутни резерви на стойност 469 милиарда долара. Това имане бе родено от предпазливостта, научена от дефолта през 1998 г., и бе, както се надяваше Владимир Путин, също гаранция за финансова независимост. Но когато започна неговата „специална военна операция“ в Украйна, той научи, че повече от половината от резервите му са замразени. Валутите на враговете му престанаха да бъдат използваеми пари. Това действие е значимо не само за Русия. Целенасочената демонетизация на най-глобализираните валути в света има големи последици, пише Мартин Улф за Financial Times.

Парите са обществено благо. Световните пари - тези, на които хората разчитат при своите трансгранични трансакции и инвестиционни решения - са международно обществено благо. Но доставчиците на това обществено благо са национални правителства. Дори при стария златен валутен стандарт това беше така. В нашата ера на декретни (правителствени) валути, от 1971 г. насам, това е още по-очевидно. През третото тримесечие на 2021 г. 59% от световните валутни резерви бяха деноминирани в долари, други 20% в евро, 6% в йени и 5% в паундове. Китайският юан все още съставлява по-малко от 3% от световните резерви. Днес глобалните пари се издават от САЩ и техните съюзници, включително малки такива.

Това не е резултат от заговор. Полезните пари са тези на отворени икономики с ликвидни финансови пазари, монетарна стабилност и върховенство на закона. Но използването на тези валути и техните финансови системи като оръжие подкопава качествата им за всеки притежател, който се страхува, че може да се превърне в мишена. Санкциите срещу руската централна банка са шок. Кой, питат се правителствата, е следващият? Какво означава това за нашия суверенитет?

Човек може да възрази срещу действията на Запада въз основа на тясно икономически мотиви: използването на валутите като оръжие ще фрагментира световната икономика и ще я направи по-малко ефективна. Това, може да опонира някой, е вярно, но все по-нерелевантно в свят на силно международно напрежение. Да, това е друга сила за деглобализация, но мнозина ще кажат „и какво от това?” По-тревожно възражение за западните властници е, че използването на тези оръжия може да ги повреди. Няма ли останалата част от света да се втурне да търси начини за транзакции и съхраняване на стойност, които заобикалят валутите и финансовите пазари на САЩ и техните съюзници? Не е ли това, което Китай се опитва да направи в момента?

Така е. По принцип може да си представим четири заместители на днешните глобализирани национални валути: частни валути (като биткойн); стокови пари (като злато); глобална декретна валута (като специалните права на тираж на МВФ); или друга национална валута, най-вероятно китайската. Първото е немислимо: пазарната стойност на всички криптовалути в момента е 2 трилиона долара, само 16 процента от световните валутни резерви, докато директното извършване на транзакции с криптовалути е невъзможно тромаво. Златото може да бъде резервен актив, но няма шанс при извършването на транзакции. Освен това няма възможност да се договорим за глобална валута с достатъчна тежест само да замени резервите, камо ли да бъде средство за глобални транзакции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:27 | 14.09.22 г.
fallback