fallback

Предстои поредната "седмица на централните банки"

Нова година - стари грижи - през последните дни инвеститорите се тревожиха за инфлацията и Covid, а изказвания на редица гуверньори може да внесат яснота

08:46 | 10.01.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Предстои седмицата на централните банки, част 2. За разлика от декемврийското скоростно влакче с решения за паричната политика тазседмичното януарско спускане по релсите ще бъде водено от гуверньорите на финансовите институции. В следващите няколко дни управителите на най-големите централни банки в света ще направят изказвания, с които може да загатнат за следващите ходове на водените от тях институции. Разбира се, това неминуемо ще доведе и до раздвижване на финансовите пазари, които миналата седмица изцяло загърбиха коледния дух.

Нарастващите стойности на Covid-19 и осъзнаването, че високата инфлация може да принуди централните банки да действат по-бързо, отново държаха инвеститорите нащрек през първата за годината седмица на борсите. В същото време финансовите специалисти залагат, че с началото на сезона на отчетите и други теми ще се върнат на дневен ред - и много компании могат да ги изненадат положително.

„Началото на годината на германския фондов пазар може да послужи като модел за 2022 г. като цяло", казва стратегът по акциите на Commerzbank Андреас Хюркамп. „От една страна, Dax би трябвало да продължи възходящия си тренд благодарение на по-нататъшното увеличение на корпоративните печалби и атрактивната дивидентна доходност. От друга страна, колебанията в курса на Dax ще се засилят значително поради промяната на курса на Федералния резерв на САЩ“.

Т. нар. „рали на дядо Коледа“, обхващащо последните дни на старата и първите няколко дни на новата година, приключи със спадове за основните борсови индекси. Показателите на Wall Street завършиха първата седмица за 2022 г. с понижения, като това се оказа най-слабият седмичен период за Nasdaq от февруари 2021 г. насам. Причината - опасения за възможността от агресивно затягане на паричната политика на Фед на фона на публикуваните протоколи от декемврийското заседание на централната банка.

Документите притесниха и инвеститорите в Азия, където индексите бяха без единна посока.

„Фед са сериозни относно прекратяването на количествените облекчения“, коментира мениджърът на активи в Gabelli Funds Боб Лайнингер, цитиран от Ройтерс. „Това е годината, в която ще станем свидетели на количествено затягане и това ще е в полза на акциите на стойността“, смята Лайнингер. Очакванията са, че централната банка на САЩ ще покачи лихвите три пъти през 2022 г.

Такива са и перспективитите пред ЕЦБ. През декември банката обяви, че ще започне постепенно затягане на паричната си политика посредством прекратяване пандемичната си програма за закупуване на ценни книжа PEPP. Сега големият въпрос е как банката ще се справи с ускоряващата се инфлация, която може да не се окаже толкова краткотрайна, каквито са прогнозите на ЕЦБ?

Затова настоящата седмица, в която централните банкери ще говорят, може до известна степен да хвърли светлина за това, което предстои през следващите месеци за пазарите и за икономиката.

Понижение на растежа заради затрудненията в доставките

Друг проблем, който в момента занимава инвеститорите, е пандемията от коронавируса. Силно нарастващите стойности на случаите, дължащи се на новия вариант омикрон, пораждат нови въпросителни относно икономическото развитие. Анализаторът на Helaba Улф Краус казва: „Бързото разпространение на мутацията, съчетано с карантинните мерки, заплашва временно да доведе някои индустрии до ръба на блокирането“. Това не е лесна ситуация за германската индустрия, добавя той.

Въпреки това анализаторът на DZ-Bank Свен Щрайбел е положително настроен за фондовите пазари до края на годината. Въпреки че очакванията за първата половина на годината са малко по-слаби поради свързания с коронавируса спад на растежа през зимата и пролетта, той очаква, че „съществуващите икономически проблеми, като например затрудненията в доставките, ще бъдат все повече овладявани и по този начин буквално ще дадат "свобода на действие" на икономическото възстановяване най-късно през втората половина на годината".

Надежди за увеличаване на печалбите на американските банки

На първо място обаче инвеститорите ще се интересуват от предстоящия сезон на корпоративните отчети. През новата седмица специално внимание ще бъде обърнато на банките в САЩ. Следващия петък Wells Fargo, JP Morgan Chase и Citigroup ще отворят счетоводните си книги. Данните за третото тримесечие в банковия сектор на САЩ са много добри. Анализаторите очакват и ръст на печалбите за цялата година. Перспективата за повишаване на лихвените проценти също даде на акциите силен старт на новата година. Тук, в Европа, инвеститорите все още трябва да проявят търпение, докато компаниите представят своите бизнес данни за 2021 г. Въпреки това Хюркамп от Commerzbank очаква инвеститорите да имат обещаващ дивидентен сезон благодарение на нарастващите корпоративни печалби. Според Factset пазарът очаква 31 увеличения на дивидентите в Dax.

Междувременно през новата седмица ще бъдат публикувани индивидуални резултати на компании, чиято финансова година не е приключила през декември: във вторник ще бъдат публикувани тримесечните данни на онлайн търговеца на дрехи About You, силно представен и в България. В четвъртък ще последват данните на доставчика на автомобили Hella за полугодието и на производителя на захар Südzucker за третото тримесечие.

Thyssen-Krupp също ще проведе своя „ден на капиталовия пазар“. Вълнуващ е и отчетът за природните катастрофи, който презастрахователят Munich Re ще публикува в понеделник. Ето какво още конкретно ще следим през седмицата

Първият ден от седмицата се очертава да бъде спокоен. На Стария континент ще има данни за нивото на безработицата през ноември 2021 г., а Британският консорциум за търговията на дребно ще публикува данни за продажбите на дребно в страната през декември. От другата страна на океана и по-специално в САЩ ще стане ясно нивото на индекса, отразяващ тенденциите в заетостта. В Австралия ще има данни за търговския баланс, вноса, износа и продажбите на дребно. Същият ден Япония отбелязва Денят на възрастните.

Вторник се очертава да бъде денят на централните банки с изказвания от председателя на  Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард, на Бундесбанк Йенс Вайдман, на Фед Джером Пауъл, както и на Японската централна банка Харухико Курода. Изказванията на централните банкери винаги оказват влияние върху пазара и неговите участници, тъй като те често сигнализират за това в каква посока е поела паричната политика на съответната финансова институция. Същият ден по-голямата част от данните ще са от Великобритания, където ще бъдат публикувани статистики за продукцията в строителството през ноември, за промишленото производство, както и за търговския баланс на страната. Данни за промишленото производство се очакват и от Испания, докато в Италия ще стане ясно какъв е бил обемът на продажбите на дребно през ноември. В Южна Корея ще стане ясно какво е нивото на безработица, докато в съседен Китай ще бъдат публикувани данни за покачването на цените.

Сряда отново ще бъде ден на централните банки – председателят на Надзорния съвет на ЕЦБ Андреа Енрия ще има изказване, както и заместник-гуверньорът на Английската централна банка сър Джон Кънлиф. Средата на седмицата започва с данни за промишленото производство в еврозоната и ЕС през ноември миналата година. От другата страна на земното кълбо и по-точно в САЩ се очакват данни за нивото на инфлация през декември, както и за резервите от петролни продукти, бензин и пр. Русия също ще публикува данни за покачването на цените. Едгар Уолк, главен икономист в Metzler Asset Management, очаква инфлацията в САЩ да се повиши до 7,1% през декември. Затова според икономиста Бернд Вайденщайнер от Commerzbank ключовият въпрос за инвеститорите през тази година ще бъде дали натискът за повишаване на цените ще намалее отново през годината, или Фед ще трябва да натисне повече спирачките. „Федералният резерв на САЩ може да действа много по-агресивно през първата половина на годината, отколкото се очаква в момента, с увеличение на основните лихвени проценти с общо 100 базисни пункта. Според нас вероятността за това е 30%", казва Уолк от Metzler Asset Management.

Също сряда в САЩ ще бъде публикувана т.нар. бежова книга, която предоставя актуална информация за икономическата ситуация.

В четвъртък отново се очаква информация за инфлация в САЩ през декември, но този път за покачването на производствените цени. Южнокорейската централна банка ще вземе решение за лихвения процент, а в Китай ще има данни за търговския баланс. Заместник-председателят на ЕЦБ Луис де Гиндос ще има изказване, заедно с редица други представители на финансовата институция. Същият ден ЕЦБ ще публикува икономическия си бюлетин, а Английската централна банка ще публикува данни от проучването за условията за кредитиране.

Последният ден от седмицата ще повтори вълнуващия петък от миналата седмица, когато дългоочакваните данни за пазара на труда в САЩ раздвижиха индексите на Wall Street. Този петък ще бъдат публикувани данните за промишленото производство, за продукцията в строителството  за търговския баланс на Великобритания през ноември миналата година. Данни за търговския баланс ще има и за целия ЕС. От Стария континент се очаква още информация за инфлацията във Франция и Испания, както и за производителността на труда във Великобритания през третото тримесечие на 2021 г. Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард отново ще направи изказване, а освен нея от Фед също ще изразят позицията си. В Бразилия ще има данни за продажбите на дребно. Такива се очакват и от САЩ, както и статистика за промишленото производство през декември. Ще стане ясно и какви са потребителските настроения в Мичиган в първия месец на 2022 г. От Южна Корея се чакат данни за търговския баланс на страната през декември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:30 | 07.09.22 г.
fallback