Вярата в бъдещето на дигиталните пари обаче е водещ фактор за инвестиция на преобладаващата част от хората, участвали в анкета на сайта на Investor.bg. Според данните 28% посочват тази причина като основна за решението им. Друг водещ фактор е и използването на криптовалутата като дългосрочна инвестиция за съхранение на средства (основен за 27% от анкетираните).
Веднага след това с по 17% застава желанието на инвеститорите да са част от манията на пазара, както и отговорът „друга причина“.
Кое ще е следващото голямо нещо при криптовалутите?
Само допреди няколко години блокчейнът и децентрализираните финанси може и да звучаха като научна фантастика за мнозина, но днес стават все по-познати и достъпни, подготвяйки се за следващата си голяма еволюция.
„През 2021 г. биткойн мрежата премина през един от най-важните си ъпгрейди – Taproot. Освен че ще направи по-сложните трансакции неразличими от стандартните такива, Taproot ще подобри програмиеруемостта на биткойна. Очаквам, всички по-успешни децентрализирани приложения да се развият и върху биткойн – най-защитената и най-децентрализираната публична блокчейн мрежа“, коментира Владислав Драмалиев. Той обаче прогнозира това да отнеме поне няколко години.
Колкото до все по-належащия въпрос за подобряването на енергоемкостта, според него няма такава необходимост, а по-скоро да се усвои енергия, която иначе би била загубена, или такава от възобновяеми източници. „Наличието на евтини, но замърсяващи енергийни източници не е причинено от биткойн. То е резултат от днешната икономическата реалност, корпоративни интереси и държавна политика“, посочва още той.
Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg
Ами отвъд биткойна? Драмалиев очаква развитието на лесни за използване от потребителите взаимовръзки между публичните блокчейн мрежи и с това и появата на първи стъпки към реализирането на мултичейн идеята.
„Мащабирането, без то да има негативно влияние върху децентрализацията на блокчейн мрежите, също ще е важен за адресиране въпрос (поне за хората, които са в сферата „заради технологията“, има много такива) “, прогнозира Владислав Драмалиев. В момента се развиват множество решения и ще бъде интересно да видим, кое от тях ще се наложи, като успее да привлече най-много ликвидност, смята експертът.
За близо една трета (30%) от читателите на Investor.bg, участвали в анкета на сайта основният фактор за движението на цените на криптовалутите през следващата година ще е именно инфлацията. Очаквано веднага след това с 15% застава изпълнителният директор на Tesla Илон Мъск и активното му присъствие в социалните мрежи. Регулаторният натиск също е основният фактор за 13% от анкетираните, както и пускането на повече инвестиционни продукти, обвързани с криптовалутите за 10%.
Според Браян Грос от криптоплатформата ICHI набиращи сила явления като децентрализираните финанси и децентрализираните автономни организации е „най-вероятно да бъдат зоните на най-голям растеж“ в криптосектора, отбелязва той пред CNBC.
Общата сума на парите, депозирани в DeFi услуги превишиха 200 млрд. долара за първи път тази година и експертите логично очакват търсенето да нарасне още през 2022 г.
От своя страна Драмалиев отбелязва, че остават за решаване и два други важни проблема – потребителският интерфейс и лесните депозити и теглене на средства във и от децентрализираните приложения. „Очаквам по-доброто идентифициране на потребителите на тези приложения да помогне в тази посока. Това, разбира се, ще доведе до допълнителна централизация, което може би няма да бъде проблем, имайки предвид, че повечето такива приложения на този етап имат и други централизирани елементи“, допълва той.
В по-общ план той посочва, че комерсиализацията и анархизмът са в постоянен сблъсък в сферата. „Пазарният принцип ще определи кой ще спечели. Въпреки това винаги ще има напълно централизирани и съществено децентрализирани приложения, както и представители на цялата гама между тях“, допълва той.
***
Имам чувството, че за първи път от много време истинският свят почти изпреварва научната фантастика – това казва Киану Рийвс в интервю за The Verge, публикувано в YouTube. Думите му със сигурност важат и за криптосектора, който тепърва ще става още по-интерес за масовата публика и то отвъд въпроса колко ще струва биткойнът.
преди 2 години това е най голямата тъъъпотия измислена от човека ... тотално безполезна технология и супер енергоемка, нека да вдигнат лихвите, да спрът печатницата и да се позадържи тока скъп... и да видим! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Единственото, на което може да разчита биткойна, е да се намерят още ***, които да си го купят, а вече купилите го да не продават. Тия простотии с криптото са може би най - голямата нон сенс мания в историята. Може да се сравни само с манията по лалетата през 17 век. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години ....фондация Битхоуп....мaйкo мила, пуснах сълза....:))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар