IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Биткойнът ще разчита на инфлацията и Илон Мъск за нови рекорди през 2022 г.

Все още не сме в мечи пазар, което прави възможно достигането на нови върхови стойности на цената, коментира Владислав Драмалиев от „Битхоуп“

08:13 | 05.01.22 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Вярата в бъдещето на дигиталните пари обаче е водещ фактор за инвестиция на преобладаващата част от хората, участвали в анкета на сайта на Investor.bg. Според данните 28% посочват тази причина като основна за решението им. Друг водещ фактор е и използването на криптовалутата като дългосрочна инвестиция за съхранение на средства (основен за 27% от анкетираните).

Веднага след това с по 17% застава желанието на инвеститорите да са част от манията на пазара, както и отговорът „друга причина“.

Кое ще е следващото голямо нещо при криптовалутите?

Само допреди няколко години блокчейнът и децентрализираните финанси може и да звучаха като научна фантастика за мнозина, но днес стават все по-познати и достъпни, подготвяйки се за следващата си голяма еволюция.

„През 2021 г. биткойн мрежата премина през един от най-важните си ъпгрейди – Taproot. Освен че ще направи по-сложните трансакции неразличими от стандартните такива, Taproot ще подобри програмиеруемостта на биткойна. Очаквам, всички по-успешни децентрализирани приложения да се развият и върху биткойн – най-защитената и най-децентрализираната публична блокчейн мрежа“, коментира Владислав Драмалиев. Той обаче прогнозира това да отнеме поне няколко години.

Колкото до все по-належащия въпрос за подобряването на енергоемкостта, според него няма такава необходимост, а по-скоро да се усвои енергия, която иначе би била загубена, или такава от възобновяеми източници. „Наличието на евтини, но замърсяващи енергийни източници не е причинено от биткойн. То е резултат от днешната икономическата реалност, корпоративни интереси и държавна политика“, посочва още той.

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Ами отвъд биткойна? Драмалиев очаква развитието на лесни за използване от потребителите взаимовръзки между публичните блокчейн мрежи и с това и появата на първи стъпки към реализирането на мултичейн идеята.

„Мащабирането, без то да има негативно влияние върху децентрализацията на блокчейн мрежите, също ще е важен за адресиране въпрос (поне за хората, които са в сферата „заради технологията“, има много такива) “, прогнозира Владислав Драмалиев. В момента се развиват множество решения и ще бъде интересно да видим, кое от тях ще се наложи, като успее да привлече най-много ликвидност, смята експертът.

За близо една трета (30%) от читателите на Investor.bg, участвали в анкета на сайта основният фактор за движението на цените на криптовалутите през следващата година ще е именно инфлацията. Очаквано веднага след това с 15% застава изпълнителният директор на Tesla Илон Мъск и активното му присъствие в социалните мрежи. Регулаторният натиск също е основният фактор за 13% от анкетираните, както и пускането на повече инвестиционни продукти, обвързани с криптовалутите за 10%.

Според Браян Грос от криптоплатформата ICHI набиращи сила явления като децентрализираните финанси и децентрализираните автономни организации е „най-вероятно да бъдат зоните на най-голям растеж“ в криптосектора, отбелязва той пред CNBC.

Общата сума на парите, депозирани в DeFi услуги превишиха 200 млрд. долара за първи път тази година и експертите логично очакват търсенето да нарасне още през 2022 г.

От своя страна Драмалиев отбелязва, че остават за решаване и два други важни проблема – потребителският интерфейс и лесните депозити и теглене на средства във и от децентрализираните приложения. „Очаквам по-доброто идентифициране на потребителите на тези приложения да помогне в тази посока. Това, разбира се, ще доведе до допълнителна централизация, което може би няма да бъде проблем, имайки предвид, че повечето такива приложения на този етап имат и други централизирани елементи“, допълва той.

В по-общ план той посочва, че комерсиализацията и анархизмът са в постоянен сблъсък в сферата. „Пазарният принцип ще определи кой ще спечели. Въпреки това винаги ще има напълно централизирани и съществено децентрализирани приложения, както и представители на цялата гама между тях“, допълва той.

***

Имам чувството, че за първи път от много време истинският свят почти изпреварва научната фантастика – това казва Киану Рийвс в интервю за The Verge, публикувано в YouTube. Думите му със сигурност важат и за криптосектора, който тепърва ще става още по-интерес за масовата публика и то отвъд въпроса колко ще струва биткойнът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:56 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 3 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Аа, по повод на поредната глупост, как "в някои държави могло да се пазарува в биткойн", отдавна чакам някой да ми покаже касов бон или фактура в биткойн. Хайде де.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 2 години
За същия Пламка сигурно говориш, дето му се смеят редовно в Клуба на инвеститора ли?! Пламен Илиенския, както му казват, щото влачел тениски от Илиенци и ги щамповаш с надписи биткойн. :))) Не е лошо да понаучите малко какво е икономика и финанси, как функционират, какво са пари и за какво се ползват и как държавите ги управляват и после да се дрънкат глупости.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 3
dobrinov811
преди 2 години
влез в ютуб в българският крипто канал и пламката ще ти обясни кое какво е и за какво се ползва, не е пирамида, нещата са по сложни отколкото си ги представяш, има страни в които може да се пазарува с биткойн, като не си наясно не коментирай, въпрос на време е биткойн да стане стотачка, година две три четири, почти няма вероятност да се срине цената, ето гледай, виж, https://***.youtube.com/c/Българскияткриптоканал
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Мда, никога, ама никога когато стане въпрос за шиткойните, няма обяснение от поддръжниците му (сектантите) аджеба за какво реално ще се ползват и как ще има полза от тях. Винаги "доказателствата" са как се вдигнала цената. Разбира се и обещания как много щяла да се вдига, а спадът бил случаен. Но дума не обелват, че цената се вдига заради манипулация на социалното поведение + класически начини за влияние върху психологията. Над 80% от похватите, използвани при шиткойните, за манипулиране на тълпата се ползват от всяка секта. Да, пирамидата е много добре проектирана.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 5
evlogi
преди 2 години
Яяя... обичайното философстване на изпусналите влака и нищонеразбралите пак се е състояло:)) Първият път ,когато слушах подобен разговор, беше през 2016 год.когато биткойн беше 630 $, и трябва да призная,че тогава почти си нямах понятие какво е това и бях на подобно мнение .Слава богу, имам способността , без да се хваля, да не отхвърлям нищо,преди добре да се запозная с него, и през 2017 започнах полеко да топвам краче в сектора.След две три години, биткойн-а като падне от 180 на 120к предполагам , същата групичка тука ще продължава да си ги претопля същите опърпани тези за стоидвадесети път...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 2
Kolio7
преди 2 години
Така е, но всеки има правото да бъде глyпak, а и това е на мода. Тия с кредитите за крипто го доказват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 2
Kolio7
преди 2 години
Така е, но всеки има правото да бъде ***, а и това е на мода. Тия с кредитите за крипто го доказват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 5
Varfor
преди 2 години
Това, което е най-абсурдно е, че последно време доста хора изтеглиха кредити (и то основно бързи), за да купуват биткойн или друго крипто.Което си е финансово харакири за мен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 7
Dr. Vatnikov
преди 2 години
За тия, дето са го измислили, хич не е тъпотия, ще съберат парите на наивниците от цяло поколение. И преди се е случвало, но тук разликата е в мащаба. Шиткийните са нещо, което се ползва за нищо. Отначало дрънкаха, че щели да бъдат пари, ясно се вижда, че това никога няма да стане. После дрънкаха за екосистема, но тя не върши нищо, освен да си самоподържа нищоправенето. После за defi дрънкаха, което си е незаконно лихварство, ясно е, че и тук нищо няма да се случи. Сега последната надежда ( господинът да си прекръсти фондацийката на Ластхоуп) е в Зуки и метавселените, да продават на балъците картинки. Ама метавселенджиите искат собствени шиткойни да си имат, нфт, те да не са глупави, толкова пари изхарчени за нов капан за балъци и друг да им събере парата, да не са луди. А и последно надежда остана и в Мъски да пуска туитове...ей тва е фундамент, ей, не е шега работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 6
дядя Вова
преди 2 години
Ako затегнат нелегалният бизнес - тогава ще видим. Е, и от зелената печатница зависи. Това е хитър ход да се тушира инфлация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още