Точно когато традиционните инвеститори решат, че най-накрая са разбрали ролята на криптовалутите на финансовите пазари, се оказа, че дигиталните активи има с какво още да ги изненадат.
Мастилото едва бе изсъхнало от анализите, според които биткойнът и акциите се движат в една посока (надолу) през септември, когато положителната корелация се обърна още този месец. Както се оказва сега, широкият индекс S&P 500 е надолу с 5% от последния си рекорд на 2 септември, докато най-голямата криптовалута по пазарна капитализация е нагоре с 10%.
Раздялата на биткойна и акциите може да даде нова сила на едно от основните обещания на криптовалутите и техните привърженици – че те могат да служат като защита за инвестиционните портфейли, когато ценните книжа се разпродават във времена на кризи. А това е функция, която е особено търсена днес, тъй като мнозина се притесняват, че ценните книжа не са надеждни за тази цел във време на свръхниска доходност и ускоряваща се инфлация.
Но все пак силно спекулативната природа и често необяснимата волатилност на криптовалутите кара мнозина да са по-въздържани в опитите да я поставят в някакви разумни отношения с традиционните активи.
За Стефан Уелет, главен изпълнителен директор на криптоплатформата FRNT Financial, въпросът е да се разбере какъв е доминиращият настроенията „прозорец за търговия“. А той може да се променя много бързо.
„Понякога може да се каже, че (криптовалутите – бел. ред.) са свързани с по-спекулативни ценни книжа, като технологичните, друг път връх взема начинът на мислене от типа „съхранение на стойност“ и се свързват със златото; при големи ликвидации свързването по-скоро е с рисковите активи като цяло“, коментира той. „И макар за определени периоди тези връзки да са относително последователни, те могат да се променят незабавно. И това изглежда се случва тук“, допълва Уелет.
Според него след раздялата с ценните книжа изглежда отново се намираме в прозорец, в който те са по-скоро средство за защита от инфлацията, свързани с по-устойчиви активи.
Според стратези на JPMorgan институционалните инвеститори може да се завръщат към биткойна, виждайки го, може би, като по-добро спасение от инфлацията дори и от златото.