fallback

Отрицателните лихви свиват дълга на Германия

До края на август Берлин емитира облигации за 275 млрд. евро със средна възвращаемост от -0,55%

15:15 | 13.09.21 г. 4
Автор - снимка
Създател

Благодарение на отрицателните лихвени проценти федералното правителство на Германия успява да намали дълговете си с милиарди евро. При емитирането на федерални ценни книжа за финансиране на бюджета, включително на специални активи, „бяха получени плащания в размер на около 4,251 млрд. евро“ от януари до август, цитира агенция Ройтерс писмо на държавния секретар по финансите Сара Риглевски в отговор на питане от члена на Бундестага Фабио Де Маси от Левицата. 

„Германските държавни облигации са толкова популярни, че купувачите ни дават пари“, коментира от своя страна Де Маси. Милиардите се дължат на отрицателните лихвени проценти на капиталовия пазар. При предоставянето на кредити инвеститорите дават на федералното правителство повече пари, отколкото в крайна сметка получават обратно.

Финансовата агенция, отговаряща за управлението на дълга, емитира федерални ценни книжа на стойност над 275 млрд. евро до края на август. Средната възвръщаемост на емисиите е -0,55 процента. Независимо от това емисиите са презаписани 1,72 пъти. 

„Федералното правителство би могло да продаде още повече облигации на търговете, защото средно имаше значително повече предложения от банките, отколкото продадени облигации“, обяснява Де Маси. За него това е знак, че Германия може се справи с дългове в дългосрочен план без никакви проблеми.

„Ако се върне към дълговата спирачка твърде бързо, съществува риск от охлаждане на икономиката, публичните инвестиции и социалната държава“, обяснява Де Маси. Връщането към кредитния таван на спирачката на дълга би било „икономическа лудост“. „Федералното правителство дори печели пари със заеми, а ние сме изправени пред най-голямото преструктуриране в индустриалната история заради изменението на климата и цифровизацията“, подчертава Де Маси.

Като цяло финансовата агенция иска да поеме кредити за рекордния обем от над 480 млрд. евро от инвеститорите през тази година. Финансовият министър Олаф Шолц отчита дефицити заради високите разходи в рамките на борбата с последиците от коронавирусната криза.

През април Бундестагът прие допълнителния бюджет за 2021 г. с рекордния нов дълг от 240 млрд. евро. Но не само тази сума трябва да бъде покрита с нови дългове, а и стари дългове да бъдат рефинансирани.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:07 | 13.09.22 г.
fallback