fallback

Накъде се движи доходността по американските държавни облигации?

Goldman Sachs, BofA Global Research и BlackRock смятат, че доходността по 10-годишните ценни книжа ще се повиши до около 2% до края на годината

17:55 | 07.08.21 г.

По-добрите от очакваното данни за новите работни места в САЩ подкрепят твърденията на инвеститорите, които вярват, че доходността по американските държавни ценни книжа ще се повишава през останалата част на годината, което потенциално би помрачило ралито при акциите, пише Ройтерс.

Доходността по 10-годишните американски облигации, която се движи в обратна посока спрямо цената, се задържа в петък на ниво около 1,3%, най-високата стойност от 23 юли насам, отразявайки данните на Министерството на труда, които показват, че американската икономика е добавила 943 000 работни места през миналия месец. Анализатори, анкетирани от Ройтерс, очакваха броят на новите работни места да достигне 870 000. 

Някои инвеститори смятат, че стабилният темп при работните места би могъл да подкрепи твърдението, че Федералният резерв, изправен пред ускоряващата се инфлация, може да се наложи да прекъсне своите свръхразхлабени парични политики по-рано от очакваното. Такъв резултат може да тласне доходността по облигациите допълнително нагоре, като същевременно ще възпрепятства растежа в стойността на акциите и други пазарни области.

Всичко това е допълнително усложнено от опасенията, свързани с разпространението на делта варианта на коронавируса в САЩ, който заплашва да ограничи икономическия растеж и да посее съмнения около твърдението на Фед, че ускорената инфлация е само временно явление.

Ако ръстът на работните места през август се запази толкова силен, съществува вероятност на заседанието на Фед да бъдат отменени месечните покупки на активи.

Данните „дават на пазарите някаква насока“, смята Саймън Харви, старши анализатор в Monex Europe.

Сред последиците от по-високата доходност по облигациите съществува и рискът от спад в цената на технологичните акции и книжата на компаниите с голяма пазарна капитализация, тъй като повишаването на лихвените проценти ще доведе до ерозия на дългосрочните парични потоци.

Напоследък тези акции поскъпват, тъй като доходността започна да се понижава през март. Само пет технологични акции - Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet и Facebook - представляват над 22% от стойността на S&P 500.

По-високата доходност би могла също да увеличи привлекателността на цикличните акции – книжата на банки, енергийни компании и други икономически чувствителни дружества - които поскъпнаха по-рано тази година.

Силните икономически данни, които повишават доходността, биха могли да проправят пътя за инвеститорите да преминат към по-чувствителните от икономическа гледна точка циклични акции, ксмята Арт Хоган, главен пазарен стратег в National Securities.

Силните данни обаче биха могли да направят деноминираните в долари активи по-привлекателни за инвеститорите, търсещи доходност, което потенциално ще засили американската валутата. По-силният долар може да бъде препятствие за износителите от САЩ, защото прави продуктите им по-малко конкурентоспособни в чужбина, като същевременно уврежда балансите на местните мултинационални компании, които трябва да конвертират приходите си отвъд граница в долари.

Goldman Sachs, BofA Global Research и BlackRock са сред фирмите, които казват, че доходността ще се повиши до близо 2% до края на годината - резултат, който може да бъде ускорен, ако силната икономика принуди Федералния резерв да започне да затяга своите парични политики по-рано от очакваното.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:12 | 13.09.22 г.
fallback