fallback

Изказването на Джером Пауъл предизвика объркване и разочарование

Изказванията за инфлацията причиниха объркването, а разочарованието дойде от факта, че Фед не намали нивата на резервите на банките

14:18 | 05.03.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Масово в медиите се разпространи новината, че председателят на Фед Джером Пауъл очаква инфлация. Технически това е вярно, но има една съществена подробност - той очаква това да се случи временно (за март и април).

Тези очаквания са генерирани от факта, че точно преди година икономиката буквално спря. Тогава това срина търсенето на стоки (освен тези от първа необходимост), което доведе до дефлация. Пример за това са недвижимите имоти, които се сринаха, а те имат 40% тежест в кошницата, от която се изчислява инфлацията. След април обаче нещата се обърнаха и благодарение на печатницата на Федералния резерв имотите започнаха силно да поскъпват.

Накратко - ще има инфлационен стрес (около 2 месеца), но после пак ще се върнем на сегашни нива на “здравословна” инфлация. 

Пазарните участници обаче се фокусираха върху това, че Фед признава, че има инфлационна опасност и съответно покачване на лихвите, а това е най-големият бич за оценките на компаниите и бе причина за ускоряване на разпродажбите на технологичните акции. Например Tesla загуби 33% от стойността си спрямо върха от 900 долара за акция, достигнат преди месец и половина.

Изказванията на инфлацията причиниха объркването, а разочарованието дойде от факта, че Фед не намали нивата на резервите на банките. Тези очаквания бяха породени от слухове на пазара, че това е причината за извънредното изказване на Пауъл.

Това по принцип би било добро решение, тъй като не е нужно да се печатат още пари. Идеята е, че освободените резерви ще се насочат към 10-годишните американски облигации, които повишиха възвръщаемостта си значително в последния месец до нива от 1,6%. Пауъл не каза нищо по темата и съответно това стана още една причина за разпродажбите. 

Пауъл обаче добре разбира ситуацията и може да очакваме, че скоро ще послуша пазара. Причината за подобни очаквания е фактът, че през последните години Федералният резерв следва и слуша пазара. С времето все повече институционални инвеститори ще си кажат: всъщност страхът от инфлация е пресилен, а цените на технологичните акции станаха по-атрактивни. В крайна сметка те са бъдещето, а не петролните компании.

Темата за инфлацията и обезценката на парите е много обширна и ще бъде основната, която ще движи пазара през следващите месеци. Темата може да следите (и да задавате въпроси) и в YouTube канала 100x investing с Любо Леков.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:41 | 12.09.22 г.
fallback