„При финансова криза минус един процент, минус два процента може да не са достатъчни, за да се предотврати изтичането на капитали от банките", каза членът на Борда на директорите на ЕЦБ Фабио Панета в сряда по време на онлайн събитие, организирано от мозъчния тръст Bruegel в Брюксел. Според Панета дигиталното евро може да бъде проектирано по такъв начин, че да се налага да се плаща висока наказателна лихва, ако инвентарът от него е твърде голям.
Централните банкери отдавна са загрижени за това какво би означавало въвеждането на цифрово евро за финансовия сектор. Един от рисковете е дестабилизацията на финансовата система, ако банките загубят огромни суми пари, защото хората превръщат все повече средства в цифрови активи в централната банка.
За да се противодейства на това, се обмисля да се разрешат запаси от дигитални евро до определена горна граница или да се изисква висока наказателна лихва над такава граница. Според Панета този лимит може да бъде около 3000 евро, каза той в интервю за списание Der Spiegel.
„Дигиталното евро ще има за цел да подкрепи цифровизацията, като същевременно продължава да дава на хората избор как да плащат и да гарантира, че плащанията им остават конкурентоспособни и сигурни. То ще бъде проектирано да бъде безопасно, без разходи, лесно достъпно и лесно за използване, като по този начин подкрепя финансовото приобщаване“, каза още той.
Според президента на ЕЦБ Кристин Лагард ще минат няколко години, преди да бъде достъпна сигурна цифрова версия на еврото.
„Трябва да сме стигнали този етап до следващите четири години", каза тя в сряда на онлайн събитие за списание The Economist. ЕЦБ разглежда колко време отне това на Китай, каза Лагард. ЕЦБ вероятно ще бъде по-бърза, тъй като кривата на обучение е по-кратка и цифровизацията е ускорена. Китай се разглежда като пионер в развитието на цифрови валути на централни банки. Мащабни тестове с цифрова версия на юана вече са стартирали в няколко големи града.