fallback

Как съвместният дълг на ЕС конкурира американските държавни облигации

Експерти прогнозират, че доларът навлиза в низходящ тренд, което може да даде предимство на еврото и на международния му статут

12:10 | 31.10.20 г.

След рекордната продажба този месец на първите социални облигации на Европейския съюз (ЕС), емитирани за подпомагане финансирането на възстановяването му от пандемията, трейдърите обмислят дали активите на региона един ден могат да се превърнат в алтернативно убежище на държавните ценни книжа на САЩ.

Това беше само първият залп на блока, който планира да продаде почти 1 трилион долара дълг през следващите години - ход, който ще създаде напълно развит пазар и в крайна сметка може да привлече инвеститорите към еврото за сметка на долара, пише Bloomberg.

Министерството на финансите на САЩ има над 20 трилиона долара дълг с различни падежи, история в емитирането и нито една от политическите драми, които застрашават целостта на ЕС през последните години. Все по-често се задават въпроси обаче дали американският дълг не губи своята ефективност при хеджиране. Глобалните мениджъри на активи записаха почти 40% от неотдавнашната продажба  на 10-годишни социални облигации в ЕС, а инвеститорите и политиците започват да обмислят по-голяма роля на еврото на световните пазари.

„Въпреки че държавният финансов пазар все още остава много по-важен, това е голяма крачка напред“, каза Франческо Пападия, бивш генерален директор за пазарните операции в Европейската централна банка (ЕЦБ), а сега старши сътрудник в мозъчния тръст Bruegel в Брюксел.

От създаването си преди повече от две десетилетия еврото никога не е представлявало реалистична заплаха за първостепенната позиция на долара в глобалната финансова система. Основните бариери включват референтния статус на зелената валута в международната търговия, институционалните недостатъци на ЕС, станали ясни още по време на кризата в еврозоната, и липсата на деноминирано в евро убежище.

Последното всъщност май вече не е фактор, след като страните членки преодоляха различията си за новаторския съвместен фискален план за финансиране на икономическото възстановяване от коронавирусната криза. Това е ход, който изглеждаше неправдоподобен преди пандемията - идеята за съвместно емитиран дълг беше отхвърлена дори когато имаше реална опасност от разпад на еврозоната заради дълговата криза, породена от предишната световна финансова криза.

Измерителят за вероятността дадена държава да напусне еврото през следващите 12 месеца е близо до рекордно ниско ниво, показват данните от месечно проучване сред лица и институции. Междувременно делът на глобалните резерви, държани в евро, скача с 4% в последните тримесечни данни - най-много от началото на 2018 г., изпреварвайки ръста от 1,9% на доларовия еквивалент.

Все пак европейските политици не проявяваха голям интерес към насърчаване на политики, които биха допринесли за повишаване на международния статус на еврото доскоро. Повратната точка беше обръщението на бившия председател на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер през 2018 г., според Марек Дабровски, съосновател на Центъра за социални и икономически изследвания във Варшава.

„Това беше отговор на нарастващите случаи на протекционизъм и едностранчивост на администрацията на САЩ при президента Доналд Тръмп“, каза Дабровски, който написа доклад за Европейския парламент (ЕП) за предизвикателствата на еврото спрямо долара. По думите му, ако сега четете документи на ЕЦБ, те изглеждат по-оптимистични към процеса на интернационализация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:00 | 11.09.22 г.
fallback