Редкият израз на доверие на инвеститорите в европейското единство едновременно увеличава цените на акациите и валутата на региона. Но щастието за активите може да се окаже краткотрайно, ако еврото продължи своя ход нагоре и премине прага от около 1,30 долара, показват резултатите от проучване на Bloomberg.
Все още има време, преди единната валута да достигне нивото, което ще представлява заплаха за възстановяването на печалбата в региона, според мнозинството от анкетираните 24 стратези и управители на фондове. Ралито на еврото до двугодишен рекорд от 1,20 долара през този месец го върна на радара на търговците на акции.
Европейските активи получават тласък от необичайния координиран отговор на региона на пандемията и продължаващото икономическо възстановяване. Еврото поскъпна с около 11% от най-ниското си ниво през март, докато индексът Euro Stoxx 50 възстанови около две трети от загубените при разпродажбите през март позиции. Въпреки че не е начело на тревожния списък на инвеститорите, продължаващото поскъпване на еврото може да попречи на възстановяването на корпоративната печалба, очаквано през 2021 г.
„Положителното събитие в политическата сфера има тенденция да засили едновременно валутата и акциите, но е въпрос на време, преди ефектите да започнат да бъдат отрицателни“, каза по отношение на съвместните стимули в ЕС Винсент Мануел , главен инвестиционен директор в CA Indosuez Wealth Management.
От 24-те участници в проучването на Bloomberg, половината дават точно ниво на еврото, което ще наруши баланса на акциите. Оценките варират от 1,20 долара от Brooks Macdonald Asset Management Ltd., CA Indosuez Wealth Group и Principal Global Advisors Ltd., до 1,40 долара от Societe Generale SA, BNP Paribas SA и Nordea Investment Funds SA.
За мнозина темпът на поскъпване на еврото и формата на икономическото възстановяване са по-важни фактори, а не конкретното ниво. Те смятат, че макар поскъпването на еврото да не е положителен фактор за акциите, то може да бъде компенсирано от други пазарни сили, като мерките за стимулиране или подобряване на данните за индекса на мениджърите по поръчките PMI.
„Силата на еврото е голям проблем и за Европейската централна банка, което води до фактическо затягане на политиката“, каза Едуард Парк, заместник-главен инвестиционен директор в Brooks Macdonald Asset Management.
Ако еврото продължава да поскъпва, това може да доведе и до икономически проблеми, като експортно ориентираните сектори ще бъдат най-силно засегнати.
На ниво държава повечето участници в проучването заявиха, че очакват Германия да бъде засегната най-силно от поскъпването на валутата, тъй като членовете на индекса DAX разчитат предимно на износ.
Засега подобряването на икономическия фон и зараждащата се европейска солидарност - демонстрирана чрез съвместното емитиране на облигации - подкрепят активите на региона. По-нататъшното вливане на средства в регионалните фондове също може да помогне за компенсиране на въздействието от по-силната валута, като последното проучване на Bank of America Corp. показва, че ЕС е най-предпочитаният регион в световен мащаб сред управителите на фондове.