fallback

Битката на централните банки с пандемията може да прерасне в безкрайна война

Социалните, политическите и икономическите последици от „приспиването“ на икономиките за продължителен период от време могат да се задълбочат

08:15 | 20.05.20 г. 2
Автор - снимка
Създател

Големите централни банки купуват от придобиващото все по-големи размер меню от държавни облигации, корпоративен дълг и потребителски заеми, за да помогнат на бизнеса и домакинствата във времената на пандемия - и никой не знае дали някога ще могат да спрат.

Най-оптимистичният сценарий прогнозира забавяне на заразата и спад в броя на инфектираните, възобновяване на търговията и връщането на хората на техните работни места, пише Ройтерс. 

Според най-мрачния сценарий вирусът остава, а икономиките по света ще изпитат остра нужда от подкрепа на фона на подновените блокади. Същевременно централните банки, начело с Федералния резерв на САЩ, ще повторят упражнението – държавен дълг, корпоративен дълг, може би дори и финансиране за ипотеки и работни места.

Социалните, политическите и икономическите последици от „приспиването“ на икономиките за продължителен период от време могат да се задълбочат. Невъзможността за нормално протичане на работните процеси водят до ерозия на уменията. Бизнес провалите унищожават богатството и намаляват инвестициите. Евтините пари и паричните трансфери рискуват да надуят големи балони с активи, увеличавайки пропастта между богати и бедни.

През май Английската централна банка обяви, че ще купува още държавни облигации, точно когато от финансовото министерство заявиха, че ще използват дълг за изплащане на заплатите на съкратените работници. Какво може да се случи, ако централните банки бъдат принудени да се координират с правителствата, превръщайки подобно сътрудничество в нова ортодоксална практика?

Генералната промяна

След десетилетия на борба с дефлацията, която причини спад на доходите и значително забавяне на икономическия растеж, Японската централна банка (ЯЦБ) непрекъснато увеличава своя отпечатък. Сега тя притежава почти половината от всички японски държавни облигации, а миналата седмица се съгласи да купи „толкова, колкото е необходимо“ по време на кризата.

ЯЦБ, която към февруари притежава 4,7% от пазара на корпоративни облигации в Япония и около 10% от краткосрочните корпоративни заеми, увеличава и покупките на корпоративен дълг.

„Ние не монетизираме държавен дълг“, заяви гуверньорът на банката Харухико Куродао. Само че купувайки това, което е необходимо в рамките на политиката на регулатора за „контрол на кривата на доходността“, основно това поддържа ниските лихви.

В Европа и САЩ подобни „неконвенционални“ политически инструменти бяха използвани през 2008 г. за борба с финансовата криза, пренесла се в реалната икономика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:25 | 13.09.22 г.
fallback