В разгара на студената война Роналд Рейгън твърдеше, че съперничествата между нациите ще изчезнат, ако светът бъде нападнат от извънземни. Бившият американски президент беше прекален оптимист. Днес САЩ и Китай са изправени пред обща заплаха под формата на коронавирус, но не само че не се помиряват, ами и изглежда, че пандемията ожесточава съревнованието им, пише Гидиън Ракмън за Financial Times.
Видно е защо Китай може да подуши възможност в тази криза. Коронавирусът оголи слабостите на Америка, като същевременно направи много от силните й страни временно незначителни. Най-мощната военна машина в света не е много полезна срещу вирус, след като липсата на универсално здравно осигуряване изведнъж се превърна в заплаха не само за бедните, но и за цялото американско общество.
Икономическата и политическата система на Америка се люлеят. Един от всеки 10 работници в САЩ загуби работата си в рамките на три седмици. И републиканците, и демократите подозират, че другата страна ще използва пандемията, за да се опита да фалшифицира предстоящите президентски избори. Икономистът и колумнист Пол Кругман заяви наскоро, че самата американска демокрация е в опасност.
Междувременно китайското правителство твърди, че почти напълно е потиснало предаването на вируса в страната. Комбинирайте относителната стабилизация в Китай със заплахата от нова Голяма депресия и дълбока политическа криза в Америка, и става ясно как Covid-19 може да предизвика голямо изместване на силата от САЩ към Китай. Това дори може да отбележи края на американското превъзходство.
Разбира се, дебатът за упадъка на САЩ продължава десетилетия. Анализаторът е в лагера на поддържащите тезата за упадъка, като твърди, че ерозията на американската хегемония е реална и неизбежна. В същото време той припомня два важни въпроса, които преценяват тезата за прекомерния упадък.
Първият въпрос е: на коя валута в света най-много се доверявате? Вторият въпрос: къде извън вашата страна най-много бихте искали децата ви да следват или да работят? За по-голямата част от световната средна класа отговорите на тези въпроси са съответно доларът и САЩ. Ако това продължава да е така и след пандемията, тогава американското надмощие ще е преборило Covid-19.
Тези два измерителя на американската мощ може да изглеждат иманентни, но те имат по-широко значение.
Привлекателността на американските университети и компании е мярка за способността на страната да привлича таланти от цял свят, като същевременно разпространява американските идеи и практики. Тя също така представлява вот на доверие за стабилността и отвореността на САЩ. Политическите възгледи, които хората прегръщат, понякога са по-малко значими от начина, по който гласуват чрез поведението си. Едно общо нещо, което Си Дзинпин и Барак Обама имат помежду си, е, че и двамата президенти имат дъщери, които са учили в Харвард.