fallback

Централните банки предприемат все повече ходове за успокояване на пазарите

В азиатско-тихоокеанския регион все повече инвеститори се насочват към търсенето на финасови средства, което създава проблеми с ликвидността

10:49 | 13.03.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Снимка: Pixabay

Азиатските борси обърнаха поглед към централните банки в региона с надежда за подпомагане на ситуацията с намаляващата ликвидността. Последните притеснения за глобалната икономика повишиха търсенето на финансови средства, което на свой ред доведе до скок в разходите по краткосрочните заеми, информира Ройтерс.

Централната банка на Япония обеща да започне изкупуване на 5 и 10-гидишни държавни ценни книжа на обща стойност от 200 милиарда йени (1,90 милиарда долара) и също така да предостави допълнителни 1,5 трилиона йени в  двуседмични заеми.

„Би трябвало да видим повече действия от страна на централните банки, защото това, което ни е необходимо тук, е краткосрочен ликвиден мост“, каза Мохамед Апахай, стратег от Citigroup. „Проблемът е, че ако това не се случи ситуацията рискува да се превърне в системен проблем“, добави той.

Централната банка на Индонезия също реагира на пазарните смущения, като купи на търг държавни облигации на стойност 6 трилиона рупии (405,13 милиона долара), заяви официален представител на институцията пред Ройтерс, добавяйки, че банката е готова да проведе още един търг, ако е необходимо.

По-рано в петък Централната банка на Австралия вля необичайно голяма сума пари във финансовата система. Централната банка на Южна Корея пък заяви, че може да инжектира ликвидност, ако е необходимо, и че бордът й обсъжда дали да се проведе извънредно заседание, на което да намали институционалните лихвени проценти.

Цената за набиране на щатски долари в Южна Корея чрез суапове на вонове с американските пари се повиши до най-високата си стойност за последните шест години в петък, тъй като търсенето на световната резервна валута нарасна сред брокерите в Сеул.

От своя страна Федералният резерв на САЩ в четвъртък изненада пазарите, като вля  500 милиарда долара в американската банкова система и обеща да добави още 1 трилион долара.

По-рано в четвъртък Европейската централна банка също обеща да увеличи покупките си на облигации, но не намали референтните си лихви допълнително под нулата, както очакваха инвеститорите.

От октомври 2008 г. Централната банка на  Южна Корея не е понижавала основните си лихвени проценти. Намаляването им с 25 базисни пункта би довело референтната лихва до 1,00% или до най-ниското й ниво от приемането на сегашната стратегия на институцията през 1999 г.

В Сидни Централната банка на Австралия предприе изненадващ ход вливайки 8,8 милиарда австралийски  долара (5,52 милиарда долара) в системата чрез операции на репо пазара. Това е два пъти повече от първоначално предвидената сума поради огромното търсене от страна на банките. Парите са били отпуснати на заем за периоди от 17 до 95 дни.

Няколко други централни банки също предприеха действия за успокояване на пазарите. В четвъртък Централната банка на Индия заяви, че ще предостави долари на пазара чрез валутни суапове, като първата такава трансакция от 2 милиарда долара ще се проведе в понеделник. Централната банка на Канада също увеличи ликвидността в икономиката, като разшири програмата си за обратно изкупуване на облигации и обеща да провежда по-чести замени на облигации, при които банките могат да обменят по-стари дългово инструменти за по-ликвидни нови такива.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:20 | 13.09.22 г.
fallback