Започва нова седмица, в която светът продължава борбата си с епидемията от коронавирус, разпространяващ се все по-бързо извън пределите на Китай. През уикенда се появи информация за нарастващ брой на заразените не само в Азия, а и в Европа, след като болните в Италия надвишиха 150 души.
Коронавирусът
Фючърсите върху американските акции и европейските книжа се понижиха заедно с азиатските, след като властите в Китай обявиха, че ще облекчат някои ограничения в Ухан въпреки нестихващото разпространение на болестта. Чужденците ще могат да напуснат града, казаха властите в Пекин. От друга страна Карнавалът във Венеция ще приключи по-рано, а Седмицата на модата в Милано ще бъде с ограничен достъп, след като властите отмениха всички публични събития и в двата града в опит да овладеят нарастващата епидемия в Северна Италия.
Избори в Иран и Германия
Иранските хардлайнери празнуват победа на парламентарните избори, макар успехът им да не е все още потвърден. Те успяха да спечелат в Техеран и други градове заради протестния вот против ангажираността на президента Хасан Рухани с външни сили. Резултатът ще предаде контрола на законодателната власт в ръцете на консерваторите.
Обратно в Европа, партията на Християндемократическия съюз на германския канцлер Ангела Меркел претърпя поражение на местните избори в Хамбург на фона на дискусиите за разделенията във водещата партия в страната.
Банковите управители
Жан-Пиер Мустие, главният изпълнителен директор на UniCredit SpA, се изтегли от надпреварата за ръководството на HSBC Holdings Plc. Само преди дни той беше спряган за потенциален съперник на временния управител Ноел Куин за ръководството банката. Междувременно главният изпълнителен директор на Barclays Plc Джес Стейли заяви, че очаква да напусне групата до края на следващата година, съобщава Financial Times. Само този месец три от най-големите кредитора на континента обявиха оставките на управителите си.
Икономика
Британските политици се събират отново в Парламента след кратка почивка, като планът на премиера Борис Джонсън за имиграционната система, базирана на точки, е на дневен ред преди официалните преговори с Европейския съюз за търговска сделка, започващи след седмица.
В същото време данните от тази седмица биха могли да дадат ранен поглед върху това как коронавирусната епидемия се отразява на глобалната икономика.
В понеделник ще бъде оповестена информация за настроенията на бизнеса в Германия от института Ifo. Коронаавирусната епидемия може да окаже силно негативно въздействие на най-голямата европейска икономика, която беше разклатена от търговската политика на САЩ през изминалата година. Германските компании разчитат на китайски работници и доставчици, а на глобално ниво Китай е най-големият търговски партньор на страната, докато Берлин е най-важният търговски партньор на Пекин в Европа.
Във вторник вниманието ще продължи да бъде насочено към най-голямата европейска икономика, където ще бъдат оповестени данни за брутния вътрешен продукт през четвъртото тримесечие на миналата година.
В четвъртък от Европейската комисия ще предоставят нова оценка за това как предприятията в еврозоната са реагирали на коронавирусната епидемия, която заплашва да наруши веригите си за доставки и продажбите в Китай и други азиатски пазари. Икономистите очакват месечният показател за икономически настроения да регистрира отслабване на доверието през февруари.
Министерството на търговията на САЩ ще оповести данните си за брутния вътрешен продукт през четвъртото тримесечие. Отчетния период включва постигната търговска сделка между САЩ и Китай и новата мярка за държавните разходи, приета от Конгреса.
В петък ще бъдат оповестени данните за индустриалното производство в Китай през януари. Очаква се индустриалната активност на страната да покаже значително влияние от коронавирусната епидемия. Официалният индекс на мениджърите по поръчките (PMI) в Китай, трябва да бъде публикуван в събота сутринта. Икономистите смятат, че показателят ще спадне до 45 пункта през февруари от 50 пункта през януари, предава The Wall Street Journal.