Инвеститорите и трейдърите на фондовите пазари се чувстваха щастливи и уверени в началото на новата година. И това бе абсолютно заслужено. Изминалата 2019 година бе изключително силна за акциите в САЩ и глобалните пазари като цяло.
Освен това икономиката на САЩ изглежда в сравнително добра форма и е готова да продължи да икономическия растеж. В същото време изглежда корпоративните печалби може да отбележат отскок.
Тъй като вече сте забелязала заглавието на тази статия, вероятно вече знаете, че ще предложим 4 причини за корекция на щатските пазари. Така вероятно смятате, че сме тук, за да развалим партито. Напротив, точно обратното!
Смятам, че волатилността и корекцията са полезни неща. Те са напълно естествена част от фондовите пазари и показват, че функционират нормално. В същото време корекцията дава интересни възможности за извличане на печалби, стига да имате подходящите инструменти, с които да печелите при спад (къси позиции, обърнати ETF-и и тн).
Но да не се бавим повече и да видим защо подкрепяме сценария за по-сериозна пазарна корекция на американските фондови пазари през 2020 година.
#1. Историята е важен фактор
Ако погледнете графиката на цената на широкия индекс S&P 500 за последните 38 години ще видите, че корекциите не просто са често явление, те са правило.
В исторически план са много редки годините, в които S&P500 не е коригирал с поне 5% за 12 месечен период. В последните 38 години това не се е случвало само 2 пъти – през 1995 и 2017 година. Тук трябва да отбележим, че средната корекция на S&P 500 в рамките на една година от 1980 насам е 13,9%.
Междувременно, през 2019 година, най-голямата корекция на широкият американски индекс бе само от 7%, което е под средното за една година. Това също допринася да смятаме, че през 2020 понижението на пазарите може да е по-близо до средните стойности и дори да ги надхвърли.
#2. Ниската волатилност - висока волатилност
От началото на октомври 2019 индексът S&P 500 не е имал движение по-голямо дневно движение от 1% (или повече), в която и да било посока. Този период на много ниска волатилност е един от най-дългите за последните 50 години и подкрепяше стабилното рали на акциите през изминалите няколко месеца.
Историята е доказала, че подобни периоди на много ниска волатилност са склонни да отстъпват на периоди с много по-големи пазарни движения.
Последните пъти, когато станахме свидетели на дълъг период на ниска волатилност бе точно преди януари и октомври 2018 година. И в двата случая тези периоди бяха последвани от резки пазарни корекции.
На изображението отдолу можете да видите представянето на S&P 500 от 2017 година до сега. На тази графика ясно могат да се видят двете понижения в описаните по-горе периоди.