Вашингтон и Пекин подписаха днес първото официално примирие в търговската война на президента Тръмп с Китай, а вече имаме примирие и в съпътстващата валутна война. Министерството на финансите обяви в понеделник, че отменя определянето на Пекин за "валутен манипулатор", което е друга важна деескалация, пише Wall Street Journal в редакционен коментар.
Протекционистите ликуваха през август, когато Министерството на финансите сложи етикета „манипулатор” на Пекин. Търговските воини, от сенатора от Ню Йорк Чък Шумър до сътрудника на Белия дом Питър Наваро, изискваха подобна стъпка от повече от десетилетие заради теорията, че изкуствено евтиният юан засилва износа на Китай за сметка на Америка. Етикетът, който можеше да се използва като оправдание за допълнителни мита, бе лепнат, когато Пекин позволи на юана да се търгува за над 7 за долар за първи път от години.
Но китайските власти само следват валутния пазар и се опитват да смекчат спада на юана, а не да го задълбочат. Протекционизмът на Тръмп беше основният двигател за обезценяването на китайската валута през миналото лято, след като бизнесът, хората и валутните търговци отговориха на страховете, че американските мита ще отслабят китайската икономика и тази на основния й търговски партньор - САЩ.
Оттогава юанът поскъпна, тъй като двете страни се приближиха до търговска сделка. Министерството на финансите твърди, че премахва етикета на манипулатор в замяна на участието на Пекин в процес на мониторинг, но това е безсмислена отстъпка. Юанът се засили допълнително спрямо долара вчера, след като Министерството на финансите свали етикета, премахвайки поредния търговски дразнител.
Без да е конкурентен девалватор, Пекин ще приветства подновената сила на юана. Тя облекчава финансовото напрежение върху нарастващия брой китайски фирми, които са взели назаем долари в чужбина и трябва да изплащат тези дългове, използвайки вътрешните си приходи в юани. Силният юан също така повишава покупателната способност на китайските домакинства, чието благополучие е от решаващо значение за управлението на Комунистическата партия.
Основната валутна грижа на Пекин сега е стабилността на курса спрямо долара и другите търговски партньори на Китай. Това е в интерес и на Америка. Валутната война на Тръмп заплаши като косвена жертва икономиката на съюзник като Южна Корея, чийто вон е част от регионалния блок долар-юан поради големите търговски потоци с двете страни. Корейският вон, японската йена и други азиатски валути полудяха по време на споровете около обозначаването на Пекин като валутен манипулатор през август.
Усложняващ фактор за всички тях е Федералният резерв на САЩ, чиято парична политика често променя правилата на валутните пазари. Някои дори могат да нарекат това „валутна манипулация.“
Американските протекционисти няма да признаят нищо от това. Шумър осъди хода на Министерството на финансите като огъване пред китайския президент Си Дзинпин, въпреки че той може би е притеснен, че търговското примирие на Тръмп ще засили икономиката на САЩ и ще увеличи шансовете му за преизбиране. Подобно противопоставяне е доказателство, че Тръмп е прав да отслаби своите търговски и валутни войни.