fallback

Китай използва другите икономики, за да омекоти удара на американските мита

Най-силната азиатска икономика вече е започнала мащабна диверсификация на своите доставчици и пазари, за да убие част от натиска, причинен от търговската война

09:20 | 25.01.20 г. 1
Автор - снимка
Създател

Общият износ за 2019 г. показа, че Китай може да действа пъргаво и бързо да се диверсифицира в посока нови пазари, за да смекчи въздействието на американските мита, наложени от президента Доналд Тръмп, пише Bloomberg.

Това е основната тенденция, наблюдавана при китайските търговски данни за 2019 г., които показват, че износът за САЩ спада с 12,5% дори когато общите доставки нарастват с 0,5%.

Търговският баланс разказва подобна история - излишъкът на Китай със САЩ намалява с 8,5% до почти 296 млрд. долара, докато общият излишък на азиатската страна се увеличава с над 20% до около 422 млрд. долара. 

Търговското споразумение, което беше подписано на 15 януари във Вашингтон, може да донесе само временно примирие, тъй като продължават да съществуват дълбоки различия по различни въпроси - от държавните субсидии до технологичната конкуренция. Това повдига въпроса дали Китай може да продължи да смекчава въздействието на митата, наложени от Тръмп, тъй като несигурността заплашва да наруши господството на страната в световната верига на доставки.

 „Търговското напрежение между Китай и САЩ доведе главно до пренасочване на търговските потоци“, коментира Фредерик Нюман, анализатор в HSBC Holdings Plc. „Сделката от първа фаза сама по себе си може да не доведе до пълно възстановяване на глобалната търговия, като геополитическата несигурност продължава да тежи на корпоративните разходи“, допълва той.

Китайските експортни компании се впуснаха в търсене на алтернативни пазари. Към края на 2019 г. доставките за Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) нарастват до почти 13%, докато тези за Великобритания се увеличават с 10%.

китай

Търговските данни на Китай показват, че ръстът на вноса и износа успява да надмине очакванията. Износът нараства със 7,6%, а вносът – с 16,3%.

Китай успява да преодолее регистрирания в края на 2018 г. дефицит от 5 млрд. долара с останалата част от Азия до излишък от около 67 млрд. долара през 2019 г., според изчисленията на Кристофър Балдинг, преподавател в университета „Фулбрайт“ във виетнамския град Хо Ши Мин.

Митата остават както за китайските, така и за американските стоки и дори след подписването на търговската сделка САЩ ще наложат мита, които са с 14,4 процентни пункта по-високи за китайския внос, отколкото преди избухването на търговската война, според JP Morgan.

Реалното въздействие върху Китай се изразява в настъпилата вече диверсификация на веригите на доставка не само за тези, които са далеч от Китай, но и за онези доставчици, към които азиатската страна има сериозна зависимост, смята Полин Лонг, управляващ директор в изследователската компания Asia Analytica в Хонконг.

китай

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:29 | 13.09.22 г.
fallback